Jak podano w oficjalnym komunikacie, w oddziale G-62 Zakładów Górniczych „Polkowice-Sieroszowice” doszło do wstrząsu o sile tzw. "górniczej siódemki" w dziesięciostopniowej skali.
Wstrząs w kopalni KGHM. Fot. Adobe Stock
Lekko poszkodowani zostali 4 górnicy pracujący w tym czasie w kopalni, ale udało im się opuścić miejsce zagrożenia o własnych siłach.
Przyczyny wstrząsu, do którego doszło we wtorek 03.01.2023 r. o godz. 22:36 nie są znane. Biuro prasowe KGHM określiło go jako „samoistny wstrząs górotworu”, podano natomiast energię wstrząsu która wyniosła 1,2x107 J. Zaznaczono także, że okoliczności zdarzenia wyjaśni specjalnie powołana w tym celu komisja górnicza.
Co wydobywali górnicy?
Obszary górnicze Oddziału ZG Polkowice-Sieroszowice położone są na zachód i północny –zachód od granic miasta Polkowice na Dolnym Śląsku. Wydobywa się z nich rudę miedzi -zasoby przemysłowe tego surowca na wymienionym obszarze wynoszą ok. 373 milionów ton.
Wydobycie rudy prowadzi się techniką strzelniczą. Przedstawiciele spółki zapewniają, że wiercenie otworów strzałowych i ładowanie materiałów wybuchowych odbywa się z zastosowaniem specjalistycznych, wysokowydajnych maszyn i urządzeń.
Miedź to jednak nie wszystko. Na części obszaru górniczego “Sieroszowice” istnieje złoże soli kamiennej, z którego wydobywa się rocznie ponad 300 tysięcy ton soli kamiennej przeznaczonej na krajowy rynek.
Przeczytaj także: Czarny tydzień polskiego górnictwa – pożar w kopalni Mysłowice-Wesoła
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.