Wełna drzewna – ekologiczny materiał izolacyjny

Wełna drzewna – jak łatwo można się domyślić – pochodzi z drewna. Oczywiście proces jej powstawania jest o wiele bardziej skomplikowany, niemniej jednak do jej produkcji wykorzystywane są resztki z produkcji drzew, belek i desek. W ten sposób można powiedzieć, że wełna ta jest materiałem izolacyjnym, który pozostaje całkowicie ekologiczny. Resztki przywiezione z tartaków zostają przetwarzane na drobne włókna, a następnie są z nich formowane płyty z wełny drzewnej. Z uwagi na to, że obecnie coraz to większą uwagę zwracamy na ochronę środowiska naturalnego, wełna drzewna może być dla wielu z nas jednym z lepszych rozwiązań. Nie tylko pozwoli nam zaizolować nasz budynek, ale także pozwoli dołożyć cegiełkę do ochrony środowiska.

Wełna drzewna oferuje wysoką przepuszczalność

Wybór materiału izolacyjnego – dla przeciętnego klienta – nie jest z pewnością najłatwiejszym zadaniem. Okazuje się, że choć możemy wyróżnić różnorodne materiały, to jednak mamy świadomość tego, że oferują nam one odmienne parametry. Niemniej jednak zdecydowana większość z nich cechuje się dość niską przepuszczalnością, co pozwala im jednocześnie zachować parametry izolacyjne. Jednak wełna drzewna, o której więcej można dowiedzieć się na stronie wełnaknauf.pl łączy w sobie zarówno wysoką przepuszczalność jak i świetną izolację. Co za tym idzie, wykorzystując ten materiał nie musimy obawiać się o to, że w warstwie izolacyjnej zacznie rozwijać się korozja biologiczna i inne patogeny, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na estetykę budynku. Wełna drzewna – nie zależnie od tego ile czasu upłynęło – gwarantuje świetnie odprowadzanie wilgoci.

Wełna drzewna i jej izolacyjność akustyczna

W obecnej rzeczywistości dla wielu osób liczy się nie tylko izolacja termiczna. Często chcemy także zapewnić sobie komfort akustyczny, czyli poniekąd odizolować nasz budynek od dźwięków. Okazuje się, że w tym również może nam pomóc wełna drzewna. Jej cennym parametrem jest to, że skutecznie tłumi ona przenikanie dźwięków, a także jest ona w stanie je pochłaniać oraz rozpraszać. Możemy więc w naszym budynku utrzymać nie tylko komfort cieplny oraz przyjemny, zdrowy mikroklimat – wełna drzewna pozwoli nam również na odgrodzenie od dźwięków dochodzących z otoczenia.

Wełna drzewna i akumulacja ciepła

Ostatnią, niekwestionowaną zaletą wełny drzewnej w kontekście izolacji budynku jest także jej zdolność do akumulowania ciepła. W praktyce oznacza to, że wykonana z tego materiału izolacja skutecznie będzie niwelowała różnice temperatury. Wówczas jej ewentualne zmiany nie będą praktycznie odczuwalne przez domowników. Wykonanie izolacji budynku z wykorzystaniem wełny drzewnej niesie więc za sobą szereg korzyści – regulacja wilgotności, temperatur i wysoka wytrzymałość. Co więcej, dzięki wełnie drzewnej możemy zadbać nie tylko o siebie i swoje samopoczucie, ale także dołożyć cenną cegiełkę do ochrony klimatu, gdyż jest to materiał całkowicie ekologiczny.