Opakowania z EPS i EPP

Wszechstronne zastosowanie styropianowych opakowań powoduje, że wykorzystywane są one w wielu różnych branżach. Odznaczają się z jednej strony zdolnością amortyzacji uderzeń, dlatego chętnie używane są przez przedsiębiorstwa działające w branży spedycyjnej, ale także producentów i dystrybutorów elektroniki czy sprzętu AGD i RTV. Z kolei z uwagi na niewielką wagę i izolację termiczną, którą zapewniają, stosowane są również w branży farmaceutycznej, a także gastronomicznej.

EPS, czyli polistyren ekspandowany otrzymywany jest w procesie polimeryzacji styrenu, który jak wiadomo, jest produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej. Wyroby z tego materiału dostępne na stronie: https://www.hirsch-porozell.pl/produkty/opakowania/pojemniki-na-zywnosc/ gwarantują nie tylko utrzymanie odpowiedniej temperatury potraw podczas transportu, ale także świeżość dań.

Styropian to materiał, który nie wchłania wilgoci, dzięki czemu dodatkowo chroni produkt przed pleśnią. Dlatego opakowania z EPS i EPP wykorzystywane są nie tylko w branży gastronomicznej czy cateringowej, ale także do przewożenia dużej ilości żywności czy produktów mrożonych, na przykład lodów.

Opakowania z tworzyw sztucznych

Do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych wykorzystuje się kilka popularnych materiałów. Takich jak na przykład HDPE, czyli polietylen o dużej gęstości, który stosowany jest na przykład do produkcji cienkościennych pojemników na wyroby mleczarskie. Z kolei LDPE, czyli polietylen o niskiej gęstości to lekki, elastyczny materiał, który znajduje zastosowanie w przypadku produkcji worków do pakowania żywności czy folii termokurczliwych. Polichlorek winylu zaś stosowany jest głównie w przemyśle ze względu na to, że zawiera substancje, które nie są obojętne dla ludzkiego organizmu. PET, czyli politereftalan etylenu służy głównie do produkcji pojemników spożywczych i butelek. Wśród popularnych materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań można wymienić także polipropylen, polistyren czy poliwęglan.

Obecnie dużą wagę przywiązuje się do możliwości recyklingu opakowań. Wielu producentów stawia też na produkty wykonane z naturalnych materiałów. Dlatego na popularności zyskują wyroby z drewna czy sklejki. Do transportu standardowych paczek wciąż najczęściej wykorzystuje się opakowania kartonowe.