Po raz pierwszy obchody tzw. Dnia Kobiet miały miejsce 28 lutego 1909 r. w Nowym Jorku. Jego tradycja wywodzi się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie, nierozerwalnie łącząc świętowanie kobiecości z walką o realne zmiany społeczne.
Fot. Adobe Stock
W Dzień Kobiet - 8 marca 2023 r. - ale i przez wszystkie pozostałe dni w roku, życzymy Paniom:
- rozpoznania własnej wartości i uznania jej przez innych ludzi,
- poczucia bezpieczeństwa, stabilności i szacunku,
- radości i energii do podejmowania wyzwań i spełniania marzeń.
Bądźcie z siebie dumne i niepowstrzymane w swojej wspaniałej, unikatowej, niepowtarzalnej – kobiecości.
Kobiety motywują nas do rozwoju
Świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet od zawsze związane było z aktywistycznymi ruchami społecznymi mającymi na celu zmiany zastałego status quo i zwrócenie uwagi na palące problemy dyskryminacji i niesprawiedliwości.
Podczas pierwszych obchodów tego święta w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii (19 marca 1911 r.) domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.
W latach 1913 i 1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne. W czwartek 8 marca 1917 kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój” rozpoczynając rewolucję lutową. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.
Kobiety i inżynieria
Pierwszym uniwersytetem, który przyznał tytuł licencjata inżyniera kobietom, był Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. W 1879 r. Elizabeth Bragg uzyskała na nim tytuł licencjata, stając się tym samym pierwszą w historii kobietą-inżynierem w Stanach Zjednoczonych.
Politechnika Warszawska zaczęła przyjmować kobiety studentki od roku 1915. Tuż przed wojną kobiety stanowiły około 8,5% wszystkich studentów Politechniki Warszawskiej, a od lat 60. po dziś ich liczebność na uczelni wynosi niewiele ponad 20%.
Kobiety w inżynierii radzą sobie jednak wyśmienicie i coraz więcej sprawuje kierownicze stanowiska w międzynarodowych firmach budowlanych i inżynierskich. Według raportu Kobiety w „męskich” zawodach opracowanego w 2022 r. przez firmę Publicon zatrudnienie kobiet na inżynierskich stanowiskach w największych firmach w Polsce wynosi około 16%.
Dzień Kobiet + inżynieria = Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii
Od 2014 r., 23 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii – pomysłodawcą święta jest organizacja Women's Engineering Society (WES), założona przez niewielką grupę kobiet-inżynierów w Londynie w czerwcu 1919 r.
Przeczytaj także: Kobiety w budownictwie cierpią na syndrom oszusta
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.