• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jaka farba do desek tarasowych

Opublikowano: 29-03-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Aby drewniany taras przez długie lata pozostawał w dobrej kondycji, warto wykonać coroczną konserwację i malowanie. Drewno to wspaniały, naturalny materiał, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji może ulegać niszczeniu. Wilgoć i ekstremalne temperatury sprawiają, że deski tarasowe stają się podatne na odkształcenia i butwienie, a nawet atak grzybów i szkodników. Kluczem do ochrony przed tymi czynnikami może być właściwie dobrana farba, która zaimpregnuje drewniany taras na cały rok. Sprawdź, jak ją wybrać!


Fot. elements.envato.com Fot. elements.envato.com

Kiedy i jak często malować deski tarasowe?

Częstotliwość prac konserwatorskich wykonywanych na drewnianym tarasie zależna jest od kilku czynników, czyli m.in. stanu i rodzaju drewna, uprzednio zastosowanej warstwy ochronnej czy ekspozycję tarasu na skrajne czynniki atmosferyczne.

Przyjmuje się, że optymalnie jest pomalować taras drewniany przynajmniej raz na rok, natomiast deski z drewna miękkiego zaleca się malować dwa razy w roku.

Najlepiej zrobić to wiosną, aby odświeżyć wygląd drewna przed sezonem lub jesienią, aby zabezpieczyć przed mrozem i wilgocią. Należy przy tym pamiętać, aby malowanie tarasu wykonać w słoneczny, stosunkowo ciepły dzień, dzięki czemu drewno będzie suche. Nigdy nie malujemy wilgotnej powierzchni, gdyż skutkuje to gorszym przyleganiem preparatu, a zamknięta wewnątrz woda przyspiesza rozkład drewna.

Czym zabezpieczyć drewniany taras? - Cechy dobrej farby do drewna

Warto wiedzieć, że nie każdy preparat do drewna nadaje się do zastosowania na zewnętrznych konstrukcjach drewnianych. Dlatego przy zakupie należy bezwzględnie sprawdzić, czy dana farba nadaje się do zastosowania poza pomieszczeniem.

Farby na taras powinny tworzyć powłokę, która:

  • jest odporna na ścieranie,
  • impregnuje drewno przed wilgocią,
  • zabezpiecza przed promieniowaniem UV,
  • przetrwa trudne warunki atmosferyczne,
  • ogranicza rozwój pleśni i grzybów,
  • podkreśla naturalne piękno drewna,
  • jest łatwa w aplikacji,
  • nie emituje szkodliwych lotnych związków.

Deski impregnowane ciśnieniowo.Fot. elements.envato.com Deski impregnowane ciśnieniowo.Fot. elements.envato.com

Najlepsze produkty do tarasów drewnianych:

Olej do drewna

Pierwszą grupą produktów, na jakie warto zwrócić uwagę są oleje do drewna. Olejowanie to tradycyjna metoda impregnacji, stosowana już od wieków. Produkty tego typu lekko wnikają w głąb desek, pozwalając zachować naturalny rysunek drewna, a przy stanowią skuteczną ochronę przed wilgocią, pleśnią czy promieniowaniem UV. Co więcej, są łatwe w aplikacji, więc to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących wykonać malowanie samodzielnie.

Istnieje wiele rodzajów olejów, które należy dobierać w zależności od użytego do budowy tarasu gatunku drewna. Można także przebierać w gamie kolorystycznej, dzięki czemu bez trudu wybierzemy barwę oleju pasującą do elewacji czy stolarki okiennej.

Warto jednak mieć na uwadze, że olej do drewna można stosować jedynie na surowe drewno lub już wcześniej olejowane. Nie sprawdzi się na powierzchniach uprzednio zabezpieczanych innymi powłokami.

Lakier

Lakiery nie wnikają w malowaną powierzchnię desek tak, jak robią to oleje, jednak tworzą na niej twardą warstwę ochronną, odporną na działanie czynników atmosferycznych i ścieranie. Tego typu produkty nadają się do malowania wszelkich desek tarasowych, nawet uprzednio pomalowanych innymi produktami. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej dokładnie je oczyścić i wysuszyć.

Podobnie jak w przypadku olejów, istnieje szeroka gama lakierów, od bezbarwnych po kolorowe, jak również satynowe, matowe czy błyszczące, a także produkty na bazie wody lub rozpuszczalników. Powinniśmy po nie sięgnąć szczególnie w przypadku, w którym planujemy radykalną zmianę koloru drewna na tarasie. Warto pamiętać, aby sprawdzić, czy dany lakier nadaje się do malowania na zewnątrz.

Bejca

Bejce to farby wnikające w strukturę drewna. Zmieniają przy tym jego barwę, ale nie zakrywają rysunku. Różnią się od olejów tym, że zawierają pigmenty i barwniki pozwalające radykalnie wpłynąć na barwę drewna, podczas gdy olej jedynie podkreśla naturalny kolor. Bejce są uniwersalnymi produktami, pozwalającymi zaimpregnować różne gatunki drewna.

Warto mieć na uwadze, że większość bejc wymaga dodatkowej warstwy lakieru stanowiącej wykończenie, ale istnieją także takie, które mogą być nakładane jako jedyny środek zabezpieczający (lakierobejce).

Olej do desek tarasowych w kolorze czarnym. Fot. Pigmentologia Olej do desek tarasowych w kolorze czarnym. Fot. Pigmentologia

Powyższe zdjęcie oleju do drewna pochodzi ze sklepu Pigmentologia.

Jak samodzielnie zabezpieczyć taras drewniany? - 6 wskazówek

  1. Zanim zacznie się malowanie, warto wykonać próbę farby na niewielkiej powierzchni, aby sprawdzić jej ostateczny kolor i tworzoną powłokę.
  2. Przed malowaniem należy wykonać dokładne oczyszczanie desek tarasowych z brudu i starych powłok. Warto wykonać mycie ciśnieniowe i szlifowanie podłoża papierem drobnoziarnistym, które wyrówna powierzchnię tarasu.
  3. Malowanie można rozpocząć dopiero w momencie, kiedy nastąpiło dokładne wyschnięcie całej powierzchni. Nie wolno malować wilgotnych desek.
  4. Malujemy powoli, trzymając się kierunku prowadzenia pędzla lub wałka. Starajmy się rozkładać farbę równomiernie, aby nie powstały plamy i zacieki.
  5. Nakładamy środek zabezpieczający warstwowo, aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu, czekając, aż wszystkie poprzednie powłoki będą odpowiednio wysuszone.
  6. Po skończonym malowaniu warto nie wchodzić na drewniany taras przez około 48 godzin, aby nie naruszyć świeżych warstw farby.

Taras drewniany przy domu jednorodzinnym. Fot. elements.envato.com Taras drewniany przy domu jednorodzinnym. Fot. elements.envato.com

Jaka farba na drewniany taras? - Podsumowanie

Farby stosowane na zewnętrznych konstrukcjach drewnianych powinny chronić deski przed czynnikami mogącymi wpłynąć na ich niszczenie, czyli przed ścieraniem, wnikaniem wilgoci, rozwojem grzybów czy szkodnikami. Do impregnacji nadają się takie środki jak olej do drewna, lakier lub bejca. Ich dobór zależny jest od prywatnych preferencji, stanu i rodzaju drewna, a także zastosowanych uprzednio farb. Podczas zakupów należy zawsze sprawdzić, czy dana farba nadaje się do zastosowania zewnętrznego.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia