Partnerzy portalu

Spawanie a bezpieczeństwo: podstawowe zasady BHP, których trzeba przestrzegać podczas prac spawalniczych

Opublikowano: 11-04-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Prace związane ze spawalnictwem, choć niezwykle istotne, nigdy nie będą całkowicie pozbawione ryzyka. Łączenie materiałów w bezpośrednim sąsiedztwie niezwykle wysokiej temperatury to środowisko niekomfortowe dla pracownika. Dlatego tak istotne jest, by każda firma realizująca takie czynności szczególną uwagę poświęciła stosowaniu się do zasad BHP. Które z nich są najważniejsze?


Fot. Dawpol Fot. Dawpol

Odzież robocza BHP do spawania – najlepszy sposób na ochronę pracownika

Procesy spawalnicze to szereg zewnętrznych czynników wysoce niebezpiecznych dla osoby odpowiedzialnej zawodowo za to zadanie. Dlatego też w gestii pracodawcy jest, by każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy spawalniczej został wyposażony w odpowiednią odzież BHP i akcesoria, które ochronią jego ciało, słuch i wzrok. Rozpoczynając od wzroku, istotne jest, by pracodawca wyposażył się w maski i przyłbice spawalnicze, które chronią nie tylko przed temperaturą, ale także iskrami wydobywanymi przez urządzenie. Kolejny zmysł to słuch i jego wrażliwość na uciążliwy hałas, który w zdecydowanej większości przypadków przekracza 80 dB. Oznacza to, że pracownik powinien zawsze rozpoczynać proces spawania z ochroną uszu - minimum zatyczkami.

Fot. Dawpol Fot. Dawpol

Nie zapominajmy o reszcie ciała i ryzyku oparzeń spowodowanych iskrami. Kombinezon spawalniczy, rękawice spawalnicze czy rękawice termoizolacyjne i inne elementy odzieży BHP – wszystkie powinny być wykonane z niepalnych materiałów, które przy okazji nie krępują ruchów i zapewniają odpowiedni komfort nawet podczas wielogodzinnej pracy.

Stosowanie się do zasad związanych z ryzykiem pożaru

Bez żadnych wątpliwości ryzyko pożaru to najistotniejsze zagrożenie, z którymi borykać się muszą przedsiębiorstwa stosujące u siebie procesy spawalnicze. Istotne jest zatem, by odpowiednio przygotować miejsce spawania, usuwając wszelkiego rodzaju łatwopalne obiekty, które błyskawicznie mogą zająć się ogniem i spowodować ogromne straty finansowe. Tkaniny palne, substancje łatwopalne, produkty drewniane czy papierowe - wszystko to musi być poza zasięgiem spawania.

Bez względu na to, jak dobrze przygotowujemy stanowisko pracy, bardzo istotne jest, by każdy pracownik był zawsze zapoznany z procedurami BHP dotyczącymi ewakuacji i reakcji na wszelkie zagrożenia – w tym także to najistotniejsze – pożar.

Fot. Dawpol Fot. Dawpol

Jakie inne zasady BHP powinny być szczególnie przestrzegane w procesach spawalniczych?

By proces spawania przebiegał efektywnie i w odpowiednich dla pracownika warunkach, ważne jest, by do wewnętrznych zasad wprowadzić również te, które są regulowane przez przepisy BHP. O czym mowa? Przede wszystkim o zakazie zbliżania twarzy do oparów spawalniczych, które mogą wywoływać groźne konsekwencje w układzie oddechowym pracownika.

Samo stanowisko pracy powinno być doskonale przygotowane, zarówno pod kątem zabezpieczenia go przed osobami trzecimi niezwiązanymi z bieżącym procesem spawania, jak i wyregulowania stołu do odpowiedniej dla pracownika wysokości. Odpowiednia organizacji stanowiska pracy i przygotowanie pracownika pod kątem merytorycznym i pod kątem odzieży zagwarantuje bezpieczeństwo i możliwość skupienia się na tym, co istotne – wykonaniu pracy z odpowiednią jakością.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!