O tym, że przemyślane zarządzanie firmą jest ważne, powinien wiedzieć każdy manager i właściciel przedsiębiorstwa. Aby działania z tego zakresu były skuteczne, najlepiej korzystać ze specjalistycznych rozwiązań informatycznych, a tych na rynku nie brakuje.
Fot. unsplash.com
Zarządzanie firmą stanowi spore wyzwanie. Trzeba nie tylko mieć doświadczenie i doskonale znać branżę, w jakiej działa organizacja, ale też być przygotowanym na nowe problemy i możliwości. W nowoczesnym przedsiębiorstwie, które chce utrzymać stabilną pozycję na rynku, rozwijać się i zoptymalizować swoją pracę, stosuje się różne oprogramowania. Jest ich do wyboru sporo, jakie warto wziąć pod uwagę?
Podstawowe narzędzia w każdej firmie
Najczęściej pierwszym programem do zarządzania, w jaki firma się zaopatruje, jest system CRM. Aby organizacja mogła generować zyski, musi mieć klientów i dbać o pozytywne relacje, a właśnie to umożliwia system CRM. Tak samo żadne przedsiębiorstwo nie może obyć się bez prowadzenia księgowości, a do zarządzania sprawami księgowymi i finansami przyda się kolejny program. Następnym obszarem ważnym z perspektywy zarządzania, są stany magazynowe i przewidywane dostawy. I tutaj sprawdza się program magazynowy.
Postaw na jedno narzędzie zamiast kilku
Wymienione wyżej oprogramowania nie wyczerpują pełnego spektrum możliwości, bo w zależności od tego, w jakiej branży działa firma, potrzebne może być rozwiązanie wspierające produkcję, zarządzanie projektami i wiele innych. Można zaopatrzyć się w kilka programów usprawniających pracę poszczególnych komórek, jak te wymienione wyżej. Do wyboru są jednak także systemy ERP mające funkcje wszystkich wymienionych programów. Pod wieloma względami wariant ten może być dla firmy znacznie korzystniejszy.
Jak system ERP wspiera zarządzanie przedsiębiorstwem?
Cechą charakterystyczną systemów ERP jest to, że wszystkie dane, jakie generuje i przetwarza firma, trafiają do jednej wspólnej bazy. System składa się z modułów, a każdy z nich zawiera funkcje niezbędne do pracy w poszczególnych działach firmy. Może z powodzeniem zastąpić inne programy lub być z nimi zintegrowany. Pozwala wiele czynności zautomatyzować i zachować porządek. Rozwiązanie to usprawnia komunikację wewnątrz firmy, bo pracownicy każdego z działu mają wgląd w czasie rzeczywistym do danych wprowadzonych przez pozostałych użytkowników systemu. Przez automatyzację można nie tylko skrócić czas wykonywania wielu czynności, ale też wyeliminować błędy.
Ponieważ każde przedsiębiorstwo jest inne, inna jest jego struktura, oferta, a nieraz i cele biznesowe, system ERP będzie się różnić. Aby czerpać pełnię korzyści, jakie się z nim wiążą, jeszcze przed jego wdrożeniem trzeba zastanowić się, jakie będzie jego zastosowanie. Na tej podstawie wybiera się moduły i funkcje. Warto od razu myśleć o przyszłości, to znaczy skoncentrować się na tych, które w przyszłości można rozbudować. Przykładem jest enova365, a więcej na temat tego systemu można znaleźć na stronie https://www.enova.pl/.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.