Czym jest ochronnik przeciwprzepięciowy?

Warto zacząć do tego, że ochronniki przeciwprzepięciowe bywają nazywane bardzo różnorodnie. Czasami używa się skrótowej nazwy – ochronnik przepięciowy. Innym razem mówi się o odgromniku czy też ograniczniku przepięć. Ostatecznie jednak zawsze chodzi o urządzenie, które ma nie dopuścić do wystąpienia przepięcia lub przynajmniej zapobiec jego negatywnym skutkom, poprzez ograniczenie częstotliwości i czasu trwania tak zwanego prądu następczego.

Ochronniki przeciwprzepięciowe różnego rodzaju

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne ochronniki przeciwprzepięciowe. Posiadamy elementy z trzech głównych kategorii, czyli ochronniki:

  • odcinające,
  • ograniczające,
  • kombinowane.

Ochronnik przeciwprzepięciowy odcinający to urządzenie posiadające iskiernik, stanowiący jego podstawowy element wyposażenia. Sprzęt ten zwiera zaciski, umożliwiając przewodzenie w momencie przekroczenia określonej wartości napięcia. W sytuacji, gdy wartość napięcia utrzymuje się w normie, ochronniki przeciwprzepięciowe tego rodzaju nie przewodzą prądu.

Modele ograniczające działają dzięki warystorom. Urządzenia te przejmują energię impulsu, doprowadzając do wyłączenia sprzętu elektrycznego, gdy zostanie przekroczona granica dopuszczalnej wartości napięcia.

Natomiast kombinowane ochronniki przeciwprzepięciowe to urządzenia łączące w sobie cechy modeli odcinających i ograniczających. Wyróżnia je brak przepływu prądu, gdy wartość napięcia znajduje się w normie oraz fakt, że dzięki nim w ogóle nie występuje prąd następczy.

Ochronniki przeciwprzepięciowe: https://www.micros.com.pl/ochronniki-przeciwprzepieciowe/

Jak podłączyć ochronniki przeciwprzepięciowe?

Być może zastanawiasz się już, jak podłączyć ochronniki przeciwprzepięciowe? Przeglądając naszą ofertę, zauważysz, jak różnorodne są modele ochronników przeciwprzepięciowych. Oznacza to, że odpowiedź na pytanie o montaż nie jest prosta. Niemniej w każdym przypadku warto pamiętać o pewnych podstawowych zasadach.

Przede wszystkim pamiętaj, że ochronniki przeciwprzepięciowe montuje się w rozdzielnicy głównej. Znajduje się tam bowiem główna szyna uziemiająca. Ponadto w przypadku montażu w rozdzielnicy ochronniki można łatwo poddawać inspekcji. Alternatywą jest montaż urządzenia na złączu kablowym. Nie poleca się jednak tego rozwiązania ze względu na niższą efektywność pracy ochronnika znajdującego się w takiej lokalizacji.

Montując ochronnik, pamiętaj o jego odpowiednim położeniu w rozdzielnicy. Zaleca się umieścić go na drugim miejscu, tuż za rozłącznikiem głównym. W dalszej kolejności montuje się czujnik zaniku faz, a później zabezpieczenia różnicowo- i nadmiarowo prądowe.

Wiesz już, czym są ochronniki przeciwprądowe i do czego służą. Udzieliliśmy Ci również wskazówek, jak podłączyć ochronniki przeciwprzepięciowe. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zapoznać się z oferowanymi przez nas produktami i wybrać ten spełniający Twoje indywidualne potrzeby.