Partnerzy portalu

Młotowiertarka czy wiertarka udarowa?

Opublikowano: 30-06-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Poszukując sprzętu do działań remontowych, podczas których prace takie jak wiercenie otworów w twardych w materiałach wykonywane są praktycznie zawsze, zapewne zechcesz wyposażyć się w mocniejszy sprzęt, taki jak wiertarka udarowa bądź młotowiertarka. Oba urządzenia łączy dość spora moc, jednak ich działanie jest ostatecznie trochę inne. Spróbujmy znaleźć więc odpowiedź na pytanie: wiertarka udarowa czy młotowiertarka?


Fot. narzedziownia.shop Fot. narzedziownia.shop

Młotowiertarka czy wiertarka udarowa?

Zacznijmy od tego, że młotowiertarka jest urządzeniem dedykowanym raczej bardziej doświadczonym użytkownikom niż majsterkowiczom przeprowadzającym swój pierwszy samodzielny remont. Wynika to ze specyfiki pracy tego urządzenia, które wykorzystuje do działania udar elektropneumatyczny. Dzięki niemu wydajność wiercenia dziur jest większa i nie wymaga użycia dużej siły (młotowiertarki nie należy dociskać do wierconego materiału), z drugiej strony jednak jest to urządzenie większe, i wymagające pewnej wprawy w obsłudze. Bez problemu skorzystasz z młotowiertarki, gdy np. potrzebujesz wykonać lekkie kucie bądź wywiercić dziurę w ścianie z wielkiej płyty.

Młotowiertarka: czyli rozwiązanie do wiercenia otworów w twardych materiałach

Młotowiertarka DeWALT. Fot. narzedziownia.shop Młotowiertarka DeWALT. Fot. narzedziownia.shop

Jaką młotowiertarkę kupić? Zastanów się przede wszystkim, jaki rodzaj zasilania preferujesz: sieciowy czy akumulatorowy. Ten drugi to większa swoboda ruchów, podczas gdy wariant podłączony do sieci pozwala na pracę nieprzerywaną potrzebą ładowania akumulatora. Dobrym posunięciem jest też sprawdzenie energii udaru — za naprawdę mocy sprzęt uznaje się model z energią udaru przekraczającą 2,5 J. Nie zapomnij także sprawdzić uchwytu młotowiertarki — w zdecydowanej większości przypadków jest to praktyczny uchwyt SDS Plus, ale pojawiają się też rozwiązania typu SDS Quick czy SDS Max. Jeśli natomiast chodzi o moc urządzenia, sprawa jest prosta — im więcej, tym lepiej.

Czym charakteryzują się wiertarki udarowe?

Wiertarka udarowa, zamiast wykorzystywać udar elektropneumatyczny, wykorzystuje udar mechaniczny. Dzięki temu jest to urządzenie lżejsze i łatwiejsze w obsłudze. Musisz natomiast mieć też na uwadze, że mechanizm udarowy stosowany przy pracy z wiertarką udarową sprawia, wydajność jest nieco mniejsza, niż w przypadku młotowiertarki. Niemniej, jeżeli wybierzesz odpowiedni sprzęt, będzie ci on mógł z powodzeniem służyć podczas różnych prac remontowych przeprowadzanych na własną rękę — bez problemu wykorzystasz ją przykładowo do wywiercenia otworu w cegle czy też elementach wykonanych z drewna.

Jaka moc w wiertarkach udarowych?

Jak wybrać takie praktyczne urządzenie? Sprawdź przede wszystkim moc urządzenia. Niewielka wiertarka udarowa do użycia w domowych warunkach to modele w zakresie do 650 W (od przynajmniej 400 W w górę). Jeżeli natomiast oczekujesz więcej mocy w swojej nowej wiertarce udarowej, postaw na modele o około 800 W. Sprawdź również, czy przeglądany przez ciebie model pozwala regulować prędkość obrotów oraz częstotliwości udaru mechanicznego: większa wartość tych parametrów nie zawsze jest optymalna do każdego materiału. Najlepiej natomiast postaw na rozwiązanie od sprawdzonego producenta.

Najwyższa jakość wiertarek udarowych

Gdzie można znaleźć takie modele? Zobacz co oferują takie profesjonalne sklepy jak Narzedziownia.shop. Dzięki bogatemu doświadczeniu specjalistów, zamawiających sprzęt do asortymentu tego sklepu, możesz liczyć na tylko i wyłącznie produkty od takich potęg w świecie elektronarzędzi jak DeWalt czy Makita. Taki zakup to gwarancja wysokiej wytrzymałości produktu oraz znakomitej wydajności wiercenia otworów, zarówno w przypadku wiertarek udarowych, jak i młotowiertarek. Skorzystaj z nowej, odświeżonej szaty graficznej sklepu i zapewnij sobie znakomity komfort pracy, zamawiając wiertarkę udarową bądź młoty udarowe ze strony Narzedziownia.shop!

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!