Partnerzy portalu

Inteligentny dom: Technologie i rozwiązania dla przyszłości projektowania wnętrz

Opublikowano: 05-07-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Domy stają się obecnie coraz bardziej nowoczesne, co w dużym stopniu wynika z zastosowania różnych innowacyjnych technologii. Rozwiązanie te pozwalają na zautomatyzowanie wielu procesów, a także przyczyniają się do oszczędności na etapie eksploatacji budynku. Inteligentny dom może bazować na różnych usprawnieniach i udogodnieniach, które podnoszą wygodę mieszkania i dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo. Niektóre z nich planowane są jeszcze na etapie projektu, podczas gdy inne można łatwo wdrożyć już po sfinalizowaniu inwestycji.


Fot. New-House Fot. New-House

Monitoring w nowoczesnym domu

Projekt domu inteligentnego nie może się obyć bez odpowiednio rozmieszczonych kamer. Urządzenia te rejestrują przestrzeń podczas nieobecności domowników, dlatego stanowią podstawową formę ochrony mienia. Monitoring może bazować na inteligentnych kamerach wewnętrznych i zewnętrznych. W porównaniu do standardowych rozwiązanie, zapewniają one możliwości wykraczające poza zwykłe rejestrowanie ruchu i załączane alarmu. Nowoczesne kamery odznaczają się szerszym polem widzenia, a także posiadają funkcje noktowizji czy rozpoznawania twarzy. W przypadku najścia nieproszonych gości, system taki przesyła na smartfon użytkownika powiadomienie i zdjęcia.

Funkcjonalne czujniki w domu inteligentnym

Obecnie projekty domów inteligentnych zakładają też montaż różnego rodzaju czujników. Sensory tego typu są montowane zwłaszcza przy drzwiach i oknach, gdzie spełniają funkcję ochrony przed włamaniami, kradzieżami i potencjalnymi zniszczeniami. W przypadku próby sforsowania zamków, system przesyła powiadomienie na telefon i dodatkowo uruchamia odpowiedni alarm akustyczny. Czujniki można też wykorzystać do kontroli zamknięcia drzwi i okien, co ma szczególne znaczenie podczas przebywania poza domem. Projekty domów jednorodzinnych mogą również uwzględniać detektory domu, które chronią przed pożarem. Sensory tego typu bazują na technologii fotoelektrycznej, zapewniającej efektywne wykrywanie niewłaściwych parametrów powietrza i automatycznie uruchamiają alarm.

Fot. New-House Fot. New-House

Automatyka budynkowa

Nowoczesne projekty domów opracowywane są w taki sposób, aby umożliwić bezproblemową integrację systemów automatyki budynkowej. Za ich pomocą można bezobsługowo sterować roletami czy oświetleniem, a nawet programować własne scenariusze zdarzeń. Do elementów takiego systemu należą np. gniazda monitorujące zużycie prądu, łączniki oświetleniowe z funkcją ściemniania czy łączniki rolet. Niektóre z nich da się zaplanować jeszcze na początkowym etapie inwestycji, a następnie wprowadzać kolejne rozwiązania i udogodnienia. Gotowe projekty domów przystosowanych do integracji automatyki budynkowej posiada w swojej ofercie firma New-House, a na stronie https://new-house.com.pl/projekty-domow można się zapoznać z dostępnymi propozycjami.

Oszczędność i komfort cieplny

Planując projekt willi lub nawet bardziej konwencjonalnego domu, warto pomyśleć również o ekologii. Największy wpływ na środowisko naturalne mają kwestie związane z ogrzewaniem. Nowoczesne technologie pozwalają na efektywne zarządzanie energią, dzięki czemu przyczyniają się też do optymalizacji wydatków. W domu smart nie może zabraknąć chociażby inteligentnego termostatu. Urządzenie to pozwala na sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, co odbywa się ręcznie lub za pośrednictwem funkcji automatycznej regulacji. System tego typu bazuje na danych izolacji termicznej budynku oraz temperaturze zewnętrznej, dzięki czemu efektywnie dostosowuje parametry harmonogramu ogrzewania. Obecnie bardzo popularne są projekty domów z antresolą, w przypadku których warto pomyśleć o zapewnieniu dodatkowych korzyści cieplnych. Dobrym rozwiązaniem będą chociażby inteligentne głowice termostatyczne. Nie tylko pozwalają one na wygodne sterowanie temperaturą pomieszczeń, ale też przeprowadzają analizy. System taki może dopasowywać ogrzewanie np. do poziomu nasłonecznienia i automatycznie je wyłączać, aby nie dopuścić do strat energii.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia