Światłowód – co to jest?

Historia światłowodów jest dosyć długa, chociaż może się wydawać, że ta technologia jest absolutną nowością. Pierwsze działające światłowody opracowano w 1970 roku. W Polsce zaprojektowane je w 1978 roku. Użytkownicy mogli korzystać z infrastruktury światłowodowej na początku lat 90.

Co to jest światłowód? To przewód z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Za jego pomocą można przesyłać falę świetlną z bardzo dużą prędkością. Użytkownicy internetu stacjonarnego przeważnie mają do dyspozycji łącza od 100 MB/s do kilku GB/s. Możliwości światłowodów są zdecydowanie większe. Według danych z 2023 roku najszybszy opracowali wspólnie naukowcy z Australii, Japonii, Holandii i Włoch. Umożliwia on osiągnięcie transferów danych na poziomie 1,7 Pbit/s. To o 1,7 miliona razy więcej niż 1 GB/s. Jak widać, możliwości tej technologii są ogromne.

Średnia prędkość światłowodów w Polsce

Światłowody w Polsce są intensywnie rozwijane. Z roku na rok coraz większa liczba użytkowników ma możliwość podłączenia się do szybkiego internetu. Jak wynika z raportu zrealizowanego na zlecenie Fiberhost, ponad 61% Polaków w 2022 roku znajdowała się w zasięgu światłowodów, ale tylko 35% skorzystało do tego momentu z możliwości podłączenia.

Zaletą mieszkania w dużych miastach jest możliwość korzystania z najszybszego internetu w Polsce. Często nowe oferty obejmują bardzo szybkie łącza i są dostępne tylko w wybranych lokalizacjach m.in. w centrum Warszawy (dostępne oferty w swojej lokalizacji znajdziesz tutaj: https://teletropiciel.pl/internet/warszawa/). Na co zwrócić uwagę, wybierając światłowód w stolicy oraz innych miastach?

Dostępność w danej lokalizacji

Nie każdy mieszkaniec miasta znajduje się w zasięgu światłowodu. Możliwe nawet, że żyjący w danym budynku mogą skorzystać z takiej oferty, a już sąsiedni obiekt nie daje takiej opcji. Dlatego pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy w danej lokalizacji w ogóle istnieje taka możliwość. Bardzo prawdopodobne, że operator umożliwi to, ale za wysoką opłatą. Idealnie, jeśli mieszkańcy mają już możliwość podłączenia do światłowodu bez ponoszenia z tego tytułu kosztów. To, że w okolicy widzimy reklamy danej oferty, wcale nie oznacza, że możemy z niej skorzystać w naszej nieruchomości. Sprawdź to, zanim w ogóle zaczniesz ją brać pod uwagę.

Prędkość pobierania i wysyłania plików

Im wynosi więcej, tym teoretycznie lepiej, ale należy podejść do tego rozsądnie i wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Większa prędkość oznacza zazwyczaj wyższą cenę. Jaka jest dla nas odpowiednia? Do podstawowego użytku – przeglądania stron czy serwisów społecznościowych wystarczy około 100 MB/s. Obecnie w atrakcyjnej cenie można uzyskać jednak większe prędkości transferu – 300 MB/s i 500 Mb/s, a czasami nawet szybsze łącza. Jeśli różnica w stawce jest niewielka, warto wziąć je pod uwagę. 300 Mb/s to już prędkość, która przeważnie wystarczy graczom oraz będzie odpowiednim wyborem do domów, w których z sieci korzysta kilka osób jednocześnie.

Okres umowy

Przeważnie operatorzy dają do wyboru jej zawarcie na 12 lub 24 miesiące. Dłuższy okres zazwyczaj wiąże się z niższą opłatą miesięczną. Z drugiej strony internet wciąż przyspiesza, zmieniają się dostępne prędkości, a także stawki. Jeśli zależy Ci na szybkiej sieci, wybierz krótszą umowę, aby już po 12 miesiącach móc zmienić warunki i, np. korzystać w danej cenie z szybszego internetu.

Opłata za instalację

Najczęściej wynosi od 0 do kilkudziesięciu złotych. Warto uwzględnić ten koszt, porównując oferty, gdyż to wpływa na całkowity wydatek związany z umową.

Gratisy w ramach umowy

Firmy często kuszą klientów dodatkami. Przeważnie chodzi tutaj o dostęp przez dany okres do usług wideo na życzenie, takich jak Netflix czy HBO Max. W cenie może być również Spotify.

Cena

To oczywiście ważny parametr. Warto zwrócić uwagę, czy podawane kwoty uwzględniają zniżki za wyrażenie zgody na otrzymywanie wiadomości marketingowych, a także za korzystanie z faktur elektronicznych. Jeśli nie zamierzasz ich wyrazić, to pamiętaj, że abonament będzie wyższy. Częstą promocją jest również obniżenie stawki na określony czas, np. pierwszy miesiąc za złotówkę, 2 okresy rozliczeniowe bez opłat i inne. Porównując oferty, należy uwzględnić te zniżki i brać pod uwagę, ile usługa będzie kosztować miesięcznie po przeliczaniu na cały ten okres.