Dzięki światłowodom można korzystać z bardzo szybkiego internetu bez limitu transferu danych. Ich pojawienie się w zasadzie całkowicie odmieniło rynek. Mieszkańcy miast, a często także przedmieść, mogą przebierać w ofertach i często w jednej lokalizacji mają do wyboru nawet kilka. Takie możliwości ma wielu mieszkańców Warszawy. Sprawdź, czym właściwie jest światłowód i jak wybrać najlepszą ofertę dostępu do internetu.
Fot. freepik.com
Światłowód – co to jest?
Historia światłowodów jest dosyć długa, chociaż może się wydawać, że ta technologia jest absolutną nowością. Pierwsze działające światłowody opracowano w 1970 roku. W Polsce zaprojektowane je w 1978 roku. Użytkownicy mogli korzystać z infrastruktury światłowodowej na początku lat 90.
Co to jest światłowód? To przewód z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Za jego pomocą można przesyłać falę świetlną z bardzo dużą prędkością. Użytkownicy internetu stacjonarnego przeważnie mają do dyspozycji łącza od 100 MB/s do kilku GB/s. Możliwości światłowodów są zdecydowanie większe. Według danych z 2023 roku najszybszy opracowali wspólnie naukowcy z Australii, Japonii, Holandii i Włoch. Umożliwia on osiągnięcie transferów danych na poziomie 1,7 Pbit/s. To o 1,7 miliona razy więcej niż 1 GB/s. Jak widać, możliwości tej technologii są ogromne.
Średnia prędkość światłowodów w Polsce
Światłowody w Polsce są intensywnie rozwijane. Z roku na rok coraz większa liczba użytkowników ma możliwość podłączenia się do szybkiego internetu. Jak wynika z raportu zrealizowanego na zlecenie Fiberhost, ponad 61% Polaków w 2022 roku znajdowała się w zasięgu światłowodów, ale tylko 35% skorzystało do tego momentu z możliwości podłączenia.
Zaletą mieszkania w dużych miastach jest możliwość korzystania z najszybszego internetu w Polsce. Często nowe oferty obejmują bardzo szybkie łącza i są dostępne tylko w wybranych lokalizacjach m.in. w centrum Warszawy (dostępne oferty w swojej lokalizacji znajdziesz tutaj: https://teletropiciel.pl/internet/warszawa/). Na co zwrócić uwagę, wybierając światłowód w stolicy oraz innych miastach?
Dostępność w danej lokalizacji
Nie każdy mieszkaniec miasta znajduje się w zasięgu światłowodu. Możliwe nawet, że żyjący w danym budynku mogą skorzystać z takiej oferty, a już sąsiedni obiekt nie daje takiej opcji. Dlatego pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy w danej lokalizacji w ogóle istnieje taka możliwość. Bardzo prawdopodobne, że operator umożliwi to, ale za wysoką opłatą. Idealnie, jeśli mieszkańcy mają już możliwość podłączenia do światłowodu bez ponoszenia z tego tytułu kosztów. To, że w okolicy widzimy reklamy danej oferty, wcale nie oznacza, że możemy z niej skorzystać w naszej nieruchomości. Sprawdź to, zanim w ogóle zaczniesz ją brać pod uwagę.
Prędkość pobierania i wysyłania plików
Im wynosi więcej, tym teoretycznie lepiej, ale należy podejść do tego rozsądnie i wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Większa prędkość oznacza zazwyczaj wyższą cenę. Jaka jest dla nas odpowiednia? Do podstawowego użytku – przeglądania stron czy serwisów społecznościowych wystarczy około 100 MB/s. Obecnie w atrakcyjnej cenie można uzyskać jednak większe prędkości transferu – 300 MB/s i 500 Mb/s, a czasami nawet szybsze łącza. Jeśli różnica w stawce jest niewielka, warto wziąć je pod uwagę. 300 Mb/s to już prędkość, która przeważnie wystarczy graczom oraz będzie odpowiednim wyborem do domów, w których z sieci korzysta kilka osób jednocześnie.
Okres umowy
Przeważnie operatorzy dają do wyboru jej zawarcie na 12 lub 24 miesiące. Dłuższy okres zazwyczaj wiąże się z niższą opłatą miesięczną. Z drugiej strony internet wciąż przyspiesza, zmieniają się dostępne prędkości, a także stawki. Jeśli zależy Ci na szybkiej sieci, wybierz krótszą umowę, aby już po 12 miesiącach móc zmienić warunki i, np. korzystać w danej cenie z szybszego internetu.
Opłata za instalację
Najczęściej wynosi od 0 do kilkudziesięciu złotych. Warto uwzględnić ten koszt, porównując oferty, gdyż to wpływa na całkowity wydatek związany z umową.
Gratisy w ramach umowy
Firmy często kuszą klientów dodatkami. Przeważnie chodzi tutaj o dostęp przez dany okres do usług wideo na życzenie, takich jak Netflix czy HBO Max. W cenie może być również Spotify.
Cena
To oczywiście ważny parametr. Warto zwrócić uwagę, czy podawane kwoty uwzględniają zniżki za wyrażenie zgody na otrzymywanie wiadomości marketingowych, a także za korzystanie z faktur elektronicznych. Jeśli nie zamierzasz ich wyrazić, to pamiętaj, że abonament będzie wyższy. Częstą promocją jest również obniżenie stawki na określony czas, np. pierwszy miesiąc za złotówkę, 2 okresy rozliczeniowe bez opłat i inne. Porównując oferty, należy uwzględnić te zniżki i brać pod uwagę, ile usługa będzie kosztować miesięcznie po przeliczaniu na cały ten okres.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.