Jak wybrać odpływ liniowy do kabiny bez brodzika?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest dopasowanie długości rynienki prysznicowej do wielkości kabiny. Odpływ powinien być nieco krótszy od szerokości kabiny — zaleca się, aby różnica wynosiła około 10 cm. Na przykład, kabina o wymiarach 100 × 100 cm powinna być wyposażona w odpływ liniowy o długości 90 cm.

Nie mniej ważnym kryterium jest wydajność syfonu, czyli po prostu przepustowość odpływu. Przepustowość to miara ilości wody, która jest odprowadzana do kanalizacji w ciągu jednej minuty. Pamiętajmy, że wydajność zależy głównie od rodzaju syfonu, który został zastosowany w odpływie.

Minimalna przepustowość, która zapewni wydajność, wynosi około 24 l/min. Jeśli oczekujemy jeszcze lepszego działania, możemy postawić na wyższej klasy syfony, które potrafią odprowadzać nawet powyżej 90 l/min. Dobierając wydajność odpływu, musimy również dostosować ją do wydajności natrysku, który jest zamontowany w kabinie.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odpływu liniowego do kabiny bez brodzika?

Duże znaczenie ma również rodzaj syfonu, jaki powinien zostać użyty w odpływie. Może on być niski lub standardowy. Standardowy odpływ ma zazwyczaj wysokość od 10 do 15 cm, co sprawia, że jest bardziej widoczny w łazience.

Jeśli zależy nam na minimalistycznym rozwiązaniu, możemy wybrać odpływ płytki, który ma niski syfon. Tego typu odpływy są często stosowane w blokach lub pomieszczeniach o niskiej warstwie podłogowej. Dla osób, które pragną jeszcze bardziej dyskretnego rozwiązania, dostępne są także ultra niskie syfony, których instalacja ma głębokość 6 - 7 cm.

Bogactwo wzorów odpływów liniowych

Warto wiedzieć, że odpływy liniowe występują w różnych rozmiarach i wzorach, co daje nam duże możliwości dopasowania ich do charakteru łazienki. Nowoczesne maskownice z atrakcyjnymi wzorami kratek pozwalają nam dostosować wygląd odpływu do wystroju pomieszczenia. Niektórzy producenci oferują nawet modele z listwami wyposażonymi w lampy LED, co może stworzyć interesujący efekt świetlny.

Istnieje również rodzaj odpływu liniowego, który pozwala na wklejenie płytki łazienkowej na górę rusztu odpływu, integrując go wizualnie z podłogą. Choć jest to rozwiązanie estetyczne, warto pamiętać, że może nieco ograniczyć natężenie przepływu wody.

Dla tych, którzy chcą, aby prysznic był wyjątkowy, istnieją także odpływy liniowe z kreatywnymi maskownicami wycinanymi w różnych unikalnych i artystycznych wzorach. Taka opcja z pewnością doda uroku i atrakcyjności naszej łazience.