Statki mają zostać oddane do użytku w latach 2025–2026. Poza transportem pracowników, mają też posiadać możliwość wykonywania prac instalacyjnych i przy układaniu kabli. Według umowy, spółka z grupy ARP pozyska oferty od stoczni na budowę trzech jednostek, zdobędzie finansowanie i odda je firmie Lotos Petrobaltic w czarter typu bareboat (bez załogi).

Zamawiający wymaga, by statki zostały wybudowane w polskich stoczniach i zaprojektowane przez polskie biuro projektowe na podstawie dostarczonego projektu technicznego. Jednostki mają umożliwić transport 24 techników i ładunków, a także być wyposażone w dźwigi i silniki typu dual-fuel. Będą służyć do prac serwisowych na terenie morskich farm wiatrowych.

Lotos Petrobaltic z ARP współpracuje od 2021 r. Celem jest budowa i czarter jednostek serwisowych należących do armatora z siedzibą w Polsce. Ma to sprzyjać tworzeniu i wzmacnianiu lokalnego łańcucha dostaw produktów i usług dla morskich farm wiatrowych. Porozumiano się też w zakresie sposobu finansowania floty specjalistycznych statków.

Umowa wpisuje się w strategię spółki Lotos Petrobaltic zakładającą osiągnięcie pozycji armatora wind offshore, wyspecjalizowanego w logistyce morskiej i serwisie infrastruktury podwodnej morskich farm wiatrowych.

Przeczytaj także: Świnoujście: terminal kontenerowy z decyzją środowiskową. Zgoda Niemiec