• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Sprawdź, jak działają spalarnie szkodliwych odpadów

Opublikowano: 24-10-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

W czasach, gdy z uwagi na ilość produkowanych śmieci troska o środowisko naturalne stała się istotna, jak nigdy dotąd, warto przyjrzeć się nowoczesnym technologiom, wspierającym walkę o czystszą planetę. Neutralizacja spalin poprzez ich odpylanie oraz oczyszczanie ze szkodliwych związków bezpośrednio w spalarniach odpadów to krok w kierunku efektywnego gospodarowania surowcami. Sprawdź, jakie przepisy i technologie wpływają na funkcjonowanie tego rodzaju instalacji, dowiedz się, które produkty można spalać i poznaj nowoczesne rozwiązania wspierające walkę ze szkodliwymi emisjami.


Fot. Instal-Filter Fot. Instal-Filter

Konkluzje BAT i inne przepisy regulujące normy emisyjne

Wspólnoty międzynarodowe nieustannie pracują nad przepisami redukującymi dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń w spalarniach odpadów. Ich celem jest ochrona środowiska i zdrowia publicznego. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

  1. Konkluzje BAT to dokumenty opracowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA). Określają one najlepsze dostępne techniki w zakresie emisji zanieczyszczeń z różnych rodzajów instalacji, takie jak oczyszczanie i odpylanie spalin czy neutralizacja szkodliwych gazów, które można zastosować w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
  2. Dyrektywa IED to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady dotycząca zapobiegania zanieczyszczeniom oraz ich kontroli. Określa minimalne wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń z instalacji przemysłowych takich jak m.in. spalarnie spalające odpady.
  3. Dyrektywa MCP to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania (Medium Combustion Plants Directive). Dyrektywa MCP określa minimalne wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń z obiektów energetycznego spalania o mocy od 1 do 50 MW.

Odpady, które mogą być neutralizowane w spalarniach

Specjalnie przystosowane zakłady umożliwiają bezpieczną i efektywną neutralizację rozmaitych materiałów przy jednoczesnym ograniczeniu szkodliwych spalin. W spalarniach mogą być eliminowane różne rodzaje odpadów, w tym np.:

  • śmieci komunalne, pochodzące z gospodarstw domowych, takie jak papier, plastik, metale, szkło i odpady organiczne,
  • materiały przemysłowe, czyli pozostałości z działalności gospodarczej, w tym odpady niebezpieczne, medyczne i produkcyjne,
  • śmieci zmieszane, które nie mogą być poddane recyklingowi lub kompostowaniu,

Największą grupę produktów, poddawanych neutralizacji w spalarniach stanowią odpady komunalne. Są one podgrzewane do bardzo wysokich temperatur, w wyniku czego dochodzi do ich utlenienia i przekształcenia w spaliny, popiół oraz żużel. Odpylanie to jeden z procesów oczyszczania szkodliwych związków chemicznych, emitowanych do atmosfery w związku ze spalaniem. Powstająca na skutek całego procesu energia wykorzystywana jest do produkcji prądu lub ciepła, natomiast popiół i żużel trafiają na specjalne składowiska.

Fot. Instal-Filter Fot. Instal-Filter

Spalarnia odpadów: jakie technologie wykorzystuje?

Instalacje służące neutralizacji śmieci, w szerokim zakresie korzystają z rozwiązań, mających na celu dostosowanie emisyjności do poziomów regulowanych w konkluzjach BAT czy dyrektywie IED – podkreśla specjalista z firmy INSTAL-FILTER S.A., która dostarcza na polski rynek zaawansowane rozwiązania umożliwiające efektywne odpylanie spalarni oraz oczyszczanie spalin.

Przyglądając się najczęściej stosowanym technologiom z zakresu neutralizacji gazów przemysłowych, należałoby wymienić takie rozwiązania jak:

  • filtracja gazów, polegająca na mechanicznym usuwaniu cząstek stałych ze spalin. Proces ten może być realizowany za pomocą filtrów workowych, cyklonowych lub elektrofiltrów,
  • neutralizacja spalin, która polega na chemicznym redukowaniu szkodliwych substancji z gazów za pomocą takich metod, jak odsiarczanie, odazotowanie, czy oczyszczanie z lotnych związków organicznych, takich jak absorpcja na węglu aktywnym lub na żelu krzemionkowym,
  • odzysk ciepła – umożliwia wykorzystaniu energii wytwarzanej przez spalarnie spalające odpady do ogrzewania lub do produkcji ciepłej wody użytkowej,
  • odzysk energii elektrycznej – zakłada wykorzystanie ciepła wytwarzanego w spalarniach do napędzania turbiny generatora elektrycznego,
  • ochrona przeciwwybuchowa oraz technologie ATEX, stosowane w celu zapobiegania wybuchom,
  • odkurzanie przemysłowe, wykorzystywane przez spalarnie odpadów do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni.

Wybór technologii neutralizacji spalin zależy przede wszystkim od rodzaju i ilości znajdujących się w nich zanieczyszczeń. Wyposażone w systemy odpylania oraz oczyszczania gazów spalarnie odpadów muszą spełniać rygorystyczne normy środowiskowe, dlatego stosowane w nich instalacje powinny być poddawane regularnym kontrolom.

Nowoczesne rozwiązania zgodne z przepisami

W kwestiach związanych z bezpieczeństwem i normami emisyjności warto polegać na doświadczeniu specjalistów. Firma INSTAL-FILTER S.A. oferuje szeroki zakres rozwiązań dla spalarni odpadów, począwszy od filtracji gazów przemysłowych z wykorzystaniem filtrów workowych oraz cyklonowych, poprzez odpylanie aż po oczyszczanie spalin. Niezawodne rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb zakładów przemysłowych to gwarancja efektywnej i zgodnej z przepisami neutralizacji gazów przemysłowych. Zapoznaj się z bogatą gamą technologii proponowanych przez doświadczonych ekspertów i postaw na bezpieczne, wydajne i przyjazne dla środowiska neutralizowanie odpadów w spalarni.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia