W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo w szkołach i placówkach edukacyjnych? Nie jest to trudne, o ile pamięta się o trzech podstawowych obszarach, które przede wszystkim stanowią podstawę zasad BHP, ale w praktyce w kryzysowych sytuacjach mogą uratować czyjeś życie. O czym mowa?
Fot. envato
Wyposażenie placówek edukacyjnych w znaki bezpieczeństwa
Na samym wstępie coś, co być może nie rzuca się podczas wejścia do szkoły, ale w wielu sytuacjach zapewnia bezpieczeństwo i spokój, o którym marzą rodzice, dzieci i kadra nauczycielska - znaki bezpieczeństwa, w które bezwzględnie wyposażona musi być każda placówka dydaktyczna.
Znaki bezpieczeństwa możemy podzielić na kilka konkretnych kategorii, takich jak:
- znaki zakazu,
- znaki ostrzegawcze,
- znaki informacyjne,
- znaki nakazu,
- znaki przeciwpożarowe.
Wszystkie oznaczenia powinny być umiejscowione w konkretnych miejscach, które przede wszystkim są doskonale widoczne, a po drugie, w których umieszczenie danego znaku jest zasadne. Dyrektor, jako podmiot zarządzający placówką dydaktyczną jest osobą odpowiedzialną za wyposażenie obiektu we wszelkie wymagane znaki, zwiększające bezpieczeństwo i ułatwiające poruszanie się po szkole.
Infrastruktura przeciwpożarowa
Budynek szkoły jako obiekt użyteczności publicznej podlega restrykcyjnym przepisom w zakresie zapewnienia całej niezbędnej infrastruktury przeciwpożarowej. Na samym wstępie należy zaznaczyć, że przepisy definiują szereg dodatkowych norm, związanych z wymaganiami budowlanymi i instalacyjnymi, których nie sposób w pełni pokryć ze względu na ograniczenia samego obiektu.
To, jednak, na co zarządzający placówką oświatową mają wpływ to odpowiednie wyposażenie szkoły w urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, które muszą być widoczne i rozmieszczone w odpowiednich miejscach. Cały sprzęt powinien być gotowy do użycia w dowolnym momencie, dlatego konserwacja i potencjalna naprawa urządzeń przeciwpożarowych może okazać się niezwykle istotna. Sama szkoła powinna mieć również przygotowany plan potencjalnej ewakuacji na wypadek pożaru, a cała kadra nauczycielska powinna zostać odpowiednio przygotowana do odpowiedniego postępowania na wypadek zagrożenia.
Odpowiednie przygotowanie ewakuacji
Ustalenie i przygotowanie dróg ewakuacyjnych to jeden z najważniejszych aspektów utrzymania bezpieczeństwa w szkołach i placówkach dydaktycznych. Takie wyjścia ewakuacyjna powinny być dobrze oznaczone i spełniać wszystkie warunki, które zagwarantują możliwość niezwłocznego opuszczenia budynku, w którym zaistniało zagrożenie naszego zdrowia i życia.
Jak możemy domyślać się, uczniowie i pracownicy przebywający na parterze budynku nie będą mieli z tym problemu. A co z osobami znajdującymi się na wyższych kondygnacjach? W celu ewakuowania uczniów i pracowników, niezbędne okazać się może uwzględnienie drabin zewnętrznych dostępnych na https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/drabiny-zewnetrzne/, które umożliwią bezpieczne i co równie istotne, niezwłoczne wydostanie się z każdego piętra budynku. Drabiny zewnętrzne mogą uratować nam życie i zmniejszyć ryzyko tragedii - jeśli szkoła ich nie posiada, warto rozważyć inwestycję w nie przy okazji planowania kolejnego budżetu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.