Czym jest Edge Computing?

Pojęcie Edge Computing (przetwarzanie brzegowe) opisuje model funkcjonowania rozproszonych jednostek zlokalizowanych w miejscu zbierania danych cyfrowych. Prostym przykładem praktycznego wykorzystania tej technologii są np. sterowane komputerowo maszyny, które wykorzystują zbierane na bieżąco dane do wykonywania konkretnych zadań, takich jak produkcja różnego rodzaju dóbr.

Idea Edge Computing jest przeciwieństwem koncepcji tworzenia scentralizowanych serwerowni, jak i popularnych rozwiązań chmurowych. Tutaj nacisk kładzie się na pozyskiwanie danych w miejscu ich wytworzenia, co pozwala błyskawicznie je analizować.

W ten sposób eliminujemy opóźnienia w przekazywaniu danych, które mogłyby istotnie wpłynąć np. na jakość produkcji czy wydajność funkcjonowania poszczególnych maszyn oraz całych linii produkcyjnych.

Przykłady zastosowania technologii Edge Computing

Korzyści z lokalnego zbierania i analizowania danych dostrzega coraz więcej sektorów przemysłu. Technologia Edge Computing zyskuje popularność w wielu sektorach światowej gospodarki wykorzystujących systemy automatyki. Jest to szczególnie widoczne w tych branżach, w których kluczowa jest szybkość i niezawodność systemów do przetwarzania danych.

Technologia Edge Computing jest wykorzystywana m.in. w przemyśle ciężkim i rafineryjnym. W obu sektorach niezwykle ważne jest zbieranie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym dla lepszej, bardziej precyzyjnej kontroli procesów produkcyjnych, w tym z uwzględnieniem np. zmieniających się warunków zewnętrznych.

Edge Computing znajdzie zastosowanie w każdym sektorze, w którym istotne jest zachowanie ciągłości produkcji, a nieplanowane przestoje narażają przedsiębiorstwo na znaczne straty finansowe. W takich zakładach istotne jest zarówno zapewnienie dostępu do aktualnych danych, jak i możliwość szybkiej ich analizy. W tym kontekście warto wspomnieć o wykorzystaniu Edge Computing do obsługi systemów SCADA lub do zbierania danych na potrzeby optymalizacji procesów w warunkach rozproszenia produkcji, co zawsze wymaga szybkiego podejmowania decyzji – najlepiej właśnie w oparciu o pozyskiwane lokalnie dane.

Kolejnym sektorem, w którym korzysta się z technologii przetwarzania brzegowego, jest Life Science. Tutaj wymagane jest zachowanie ciągłości procesu rejestracji danych oraz niezawodności systemów. W sektorze Life Science często spotyka się rozwiązania do integracji produkcji z systemami MES (Manufacturing Execution System), a rozwiązania brzegowe wykorzystuje się do pośredniczenia w wymianie danych pomiędzy produkcją a obszarem biurowym.

Stała dostępność danych cyfrowych

Technologia Edge Computing może zagwarantować zachowanie niezwykle wysokiej dostępności danych na różnych poziomach:

  • Dostępność standardowa (konwencjonalna), która zapewnia dostępność na poziomie 99%. Oznacza to średnio 87,5 godziny przestoju w ciągu roku lub 90 minut przestoju tygodniowo (uwzględniając 40-godzinny tydzień pracy). Trzeba pamiętać, że dostępność standardowa nie zapewnia ani ciągłości, ani pełnego bezpieczeństwa przetwarzania danych.
  • Dostępność wysoka (High Availability), która zapewnia 99,9% dostępności, tym samym dziesięciokrotnie zmniejszając ryzyko wystąpienia nieplanowanych przestojów w porównaniu z dostępnością konwencjonalną.
  • Dostępność ciągła (Continous Availability), gdzie mamy zapewnioną dostępność na poziomie aż 99,999% lub 99,9999%, co praktycznie eliminuje ryzyko przestojów. Jest to rozwiązanie dedykowane obiektom i aplikacjom, gdzie jakikolwiek przestój spowodowałby poważne straty finansowe lub mógłby sprowadzić zagrożenie na ludzi czy inne zasoby przedsiębiorstwa. W celu zapewnienia ciągłej dostępności wykorzystuje się redundowane pary identycznych serwerów oraz oprogramowanie zewnętrzne do zarządzania systemem i stałego monitorowania jego działania.

Więcej o zastosowaniu technologii Edge Computing w nowoczesnym przemyśle można przeczytać w artykule na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/nieprzerwany-dostep-do-danych-cyfrowych-a-edge-computing/.

O RAControls

RAControls to czołowy dostawca innowacyjnych rozwiązań zwiększających wydajność produkcji przemysłowej, podnoszących poziom bezpieczeństwa oraz ograniczających koszty po stronie przedsiębiorstw.

Firma jest dystrybutorem technologii najbardziej renomowanych marek w branży automatyki przemysłowej, w tym marki Allen-Bradley od Rockwell Automation. RAControls zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie w procesie transformacji cyfrowej. Szczegóły oferty znajdziesz na stronie racontrols.pl.