Dlaczego warto bielić obory?

Bielenie obory jest jednym z najważniejszych zabiegów, pozwalających utrzymać odpowiedni poziom zoohigieny. Co więcej, to również skuteczna metoda dezynfekcyjna. Podczas bielenia zabijane są bowiem chorobotwórcze bakterie i pasożyty, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia zwierząt hodowlanych. Poza tym, dzięki bieleniu można łatwo rozjaśnić wnętrze obiektu o nawet kilkanaście procent, a także pozbyć się niezbyt estetycznych zabrudzeń.

Budynki gospodarskie, takie jak obory, są narażone na działanie wilgoci oraz agresywnego środowiska. Bielenie tworzy barierę ochronną, która zapobiega gniciu i deformacji drewna. Regularne malowanie i bielenie przedłuża trwałość drewnianych elementów konstrukcyjnych, a cały proces da się wykonać samodzielnie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.borga.pl/blog/obory-dla-20-100-krow-rodzaje-projekty/.

Samodzielne bielenie obory — jak wykonać?

Bielenie obory domowymi sposobami jest stosunkowo tanie. Szacuje się, że jeden 20-kilogramowy worek wapna hydratyzowanego powinien wystarczyć na pomalowanie nawet 200 m2. Do wykonania bielenia konieczne będzie przygotowanie tzw. mleka wapiennego, gdzie stosunek wapna hydratyzowanego do wody wynosi 1 do 5.

Bielenie obory można wykonać przy użyciu klasycznego pędzla i wałka, choć — jeśli zależy nam na czasie — warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które wykonają bielenie za pomocą agregatu. Należy tutaj dodać, że do przeprowadzenia bielenia konieczne będzie przygotowanie odpowiedniej odzieży ochronnej — w tym także tej chroniącej twarz. Wynika to z faktu, że mleko wapienne działa drażniąco na skórę.

Miejsce, które będzie bielone, powinno zostać zawczasu dokładnie oczyszczone ze wszelkich zanieczyszczeń, w tym z resztek odchodów bydła. Należy również zabezpieczyć folią malarską okna, sprzęt elektroniczny, poidła, karmidła i inne przedmioty użytku gospodarskiego. Zaleca się również na czas wykonywania bielenia wyprowadzić wszystkie zwierzęta z obory.

Kiedy przeprowadzić bielenie?

Bielenie powinno się przeprowadzać raz lub dwa razy do roku. Najczęściej zabieg ten wykonuje się latem lub wiosną ze względu na niższą wilgotność powietrza i szybsze wysychanie mleka wapiennego na ścianach obory. Warto tutaj dodać, że mleko wapienne w połączeniu z brakiem wilgoci i wyższą temperaturą przyczynia się do ograniczonego rozwoju mikroorganizmów.

Bielenie o innych porach roku, na przykład jesienią, niekoniecznie jest dobrym pomysłem, bo niższa temperatura i większa wilgotność wydłuża czas schnięcia. Z drugiej strony to właśnie wtedy na ścianach jest najwięcej zabrudzeń, dzięki czemu można się ich szybko i skutecznie pozbyć.