Partnerzy portalu

Budowa hiperekskluzywnego kurortu na Morzu Czerwonym wygląda jak z innej planety [FILM]

Opublikowano: 15-01-2024 Źródło: Red Sea Global

Projekt Arabii Saudyjskiej dotyczący kurortu na wyspach Morza Czerwonego został okrzyknięty „najbardziej ambitnym przedsięwzięciem w zakresie turystyki luksusowej na świecie”. Obejmuje archipelag ponad 90 dziewiczych wysp, kilometry rozległej pustyni i dzikie górskie krajobrazy. W styczniu 2024 r. udało się zakończyć ważny etap część wyspiarskiej.


Fot. Mammoet Fot. Mammoet

Abstrakcyjnie luksusowy ośrodek wypoczynkowy na wyspie Sheybarah wpisuje się w wysiłki Arabii Saudyjskiej zmierzające do stworzenia przemysłu turystycznego, który pomógłby zrównoważyć przewidywany spadek cen petrodolarów. Projekt architektoniczny kompleksu na wyspach przypomina bardziej kadry z filmu sci-fi o pozaziemskich, wysoce rozwiniętych cywilizacjach, niż nawet najbardziej wymyślne wizualizacje przygotowywane przez tuzów światowego designu.

„Coś czego nigdy wcześniej nie budowano”

Zespół Red Sea Global (firmy odpowiedzialnej za realizację przedsięwzięcia) opisuje kurort na wyspie Sheybarah jako „coś, czego nigdy wcześniej nie budowano”. Projekt architektoniczny zlecono firmie Killa Design z siedzibą w Dubaju, która opracowała futurystyczny kształt „stalowych kul mieszkalnych”, unoszących się nad powierzchnią wody, odbijających morze, niebo i rafę pod powierzchnią wody. Według twórców projekt czerpie inspiracje z naturalnego otoczenia wyspy, w szczególności z koralowców. 

Stalowe wille zaprojektowano podobno z myślą o ochronie środowiska naturalnego – miała się do tego przyczynić ich prefabrykacja poza placem budowy na wyspie. Wille były transportowane z fabryki drogą morską, a następnie ostrożnie ładowane na płytę montażową - każda z nich waży około 120 ton.

Ciężar i precyzja

Fot. Mammoet Fot. Mammoet

W maju 2022 r. spółka Red Sea Development Company, odpowiedzialna za realizację „turystycznego marzenia szejków”, podpisała kontrakt z holenderską firmą Mammoet, specjalizującą się w ciężkim transporcie, na przewóz futurystycznych kapsuł willowych. Kapsuły ze stali nierdzewnej montowane będą zarówno w części lądowej wyspy, jak i na specjalnie zbudowanych pomostach wychodzących daleko w głąb morza. 73 prefabrykowane wille przywieziono z fabryki Grankraft Industries w Sharjah i zainstalowano na plaży bezludnej wyspy w południowo-wschodniej części archipelagu na Morzu Czerwonym.

Fot. Mammoet Fot. Mammoet

Aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, holenderski ekspert zainstalował na zmodyfikowanej barce dźwig gąsienicowy o udźwigu 650 ton. Płytkie zanurzenie barki w połączeniu z systemem przecisku hydraulicznego ograniczyło ingerencję w środowisko morskie podczas procesu instalacji i przyłączenia kapsuł. 

W styczniu 2023 r. informowano, że kurort zostanie otwarty w 2024 r. Patrząc jednak na zdjęcia przedstawiające obecny poziom realizacji jest to mało prawdopodobne. Kiedy już jednak zostanie skończony, luksusowi turyści dopłyną do niego z wybrzeży Arabii Saudyjskie w ciągu 45 minut.

Przeczytaj także: W Szczecinie powstaną dwie fabryki elementów morskich farm wiatrowych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!