W Poznaniu zaprezentowano wyniki badań archeologicznych, jakie w ostatnich miesiącach prowadzono na terenie tamtejszego Zamku Królewskiego na Górze Przemysła. Prace wykonywano w dwóch lokalizacjach, a rozpoczęto je w sierpniu.
Fot. UM Poznań
Na terenie zamkowego dziedzińca wykonano głęboki na ponad 5 m wykop. Natknięto się na około 6 tys. pamiątek z przeszłości, w tym m.in. ceramikę naczyniową i budowlaną, kości zwierzęce. Pozyskano także 63 tzw. zabytki wydzielone, w tym płytkę hypocaustum, czyli, jak poinformowano, element świadczący o tym, że na średniowiecznym zamku działało ogrzewanie. Odkryto także, na jakim poziomie znajdowała się w XV w. droga z polnych kamieni, która okalała wewnętrzny dziedziniec.
Drugim miejscem badań były piwnice budynku administracyjnego. W obiekcie z 1796 r. natknięto się na, jeśli nie najstarszą – to jedną z najstarszych zachowanych na terenie polskich ziem kuchni królewskich. Okazało się, że budynek z końca XVIII w. kryje w sobie ogromny gotycki filar, który obecnie ma ponad 3 m wysokości. Filar w przeszłości utrzymywał piec, a wyżej kaptur do wyprowadzania spalin.
Czy to najstarsza kuchnia królewska w Polsce? Kilka zdjęć:
Wcześniej odkryte w Polsce kuchnie królewskie pochodzą z XVI w. Ta zachowana w Poznaniu jest z XIV bądź XV w.
Fot. UM Poznań
Fot. UM Poznań
Fot. UM Poznań
Do końca marca tego roku potrwać mają poszukiwania studni zamkowej, która zalegać ma pod dwumetrową warstwą gruzu.
Przeczytaj także: Najdłuższe mosty w Polsce – TOP 10
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.