• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższe mosty w Polsce – TOP 10

Opublikowano: 04-01-2024 (Aktualizacja: 22-01-2024) Źródło: inzynieria.com

Najdłuższe mosty świata osiągają po kilkadziesiąt kilometrów długości. Most Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah w Kuwejcie ma 37 km, Lake Pontchartrain w USA 38,3 km, a Hong Kong-Zhuhai-Macau w Chinach 41,6 km. Choć w Polsce przepraw o tak imponujących długościach nie budowano, nie oznacza to, że nie mamy czym się chwalić.


Najdłuższy most w Małopolsce. Fot. ZDW w Krakowie Najdłuższy most w Małopolsce. Fot. ZDW w Krakowie

W Mszanie w ciągu autostrady A1 między Świerklanami a Gorzyczkami funkcjonuje czteroprzęsłowy most o długości 402,5 m. Jego szerokość waha się od 38,58 m do 47,45 m, co czyni go najszerszym mostem extradosed na świecie.

Przejazd nad Odrą we Wrocławiu umożliwia obiekt wantowy będący częścią autostradowej obwodnicy (A8). Most Rędziński ma 1742 m, jest największym powierzchniowo mostem żelbetowym na świecie (70 tys. m2).

Przeprawa w Ozimku (woj. opolskie) to najstarszy w Europie kontynentalnej żelazny most wiszący. W 2017 r. wpisano ją na listę pomników historii, obecnie stanowi atrakcję turystyczną. W Maurzycach (woj. łódzkie) można podziwiać pierwszy na świecie drogowy most spawany, który posiada status zabytku klasy „zero”.


Jak więc widać, także w naszym kraju nigdy nie brakowało wyzwań dla mostowców. A które obiekty są najdłuższe? W ostatnim czasie ranking 10 najdłuższych mostów w Polsce zmienił się, gdyż pod koniec grudnia 2023 r. otwarta została przeprawa w Wierzchosławicach. Obiekt nad Dunajcem ma 816 m długości, co czyni go najdłuższym mostem w Małopolsce. Z 10. miejsca, a więc poza zestawienie, zepchnął most im. Kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie o długości 706 m (w ciągu drogi ekspresowej S7), wyprzedzając także przeprawę w Warszawie.

Poniżej zobaczcie ranking 10 najdłuższych drogowych mostów w Polsce.

 1. Most nad Dunajcem w Wierzchosławicach – długość: 815,6 m

Fot. ZDW w Krakowie Fot. ZDW w Krakowie

Nowy najdłuższy most w Małopolsce stanowi część drogi wojewódzkiej, która łączy węzeł A4 w Wierzchosławicach ze strefą ekonomiczną w Tarnowie. Celem budowy było odciążenie nie tylko węzła Wierzchosławice, ale także centrum Tarnowa, którędy wcześniej odbywał się ruch tranzytowy m.in. do zakładu Grupy Azoty. Całkowita wartość inwestycji wyniosła blisko 167 mln, z czego ponad 144 mln zł stanowiło wsparcie unijne.

Do prób obciążeniowych wykorzystano ciężarówki o masie 200 i 400 ton. Długość całkowita przeprawy wynosi 815,6 m przy szerokości zmiennej od 13,9 do 14,35 m. Na obiekcie jest jezdnia o szerokości 8,3 m, ciąg pieszo-rowerowy (3,8 m), pobocze techniczne (1,8 m). Most posiada 12 przęseł, zaprojektowanych jako układ trzech belek ciągłych. Przęsło główne (185 m) znajduje się bezpośrednio nad Dunajcem.

 1. Most Milenijny we Wrocławiu – długość: 923,5 m

Most Milenijny we Wrocławiu. Fot. bbsferrari/Adobe Stock Most Milenijny we Wrocławiu. Fot. bbsferrari/Adobe Stock

Zasadniczy obiekt to konstrukcja wantowa, podwieszana na dwóch pylonach w kształcie litery H, które są wysokie na 50 m. Główna część, nurtowa nad Odrą, ma 289 m długości, w tym jej największe przęsło osiąga 153 m. 923,5 m to długość razem z wiaduktami. Na obiekcie są cztery pasy ruchu (po dwa w każdą stronę), ścieżki rowerowe i chodniki, co daje łącznie 25,1 m szerokości. Oficjalny miejski serwis informuje, że była to największa inwestycja mostowa we Wrocławiu po 1945 r. Do budowy mostu użyto 40 tys. m3 betonu i 6 tys. ton stali. Roboty prowadzono ponad dwa lata. Otwarty w 2004 r. obiekt to część obwodnicy śródmiejskiej Wrocławia.

 1. Most Fordoński im. Rudolfa Modrzejewskiego w Bydgoszczy – długość: 1001 m

Most Fordoński w Bydgoszczy. Fot. GDDKiA Most Fordoński w Bydgoszczy. Fot. GDDKiA

To kolejowo-drogowa przeprawa o konstrukcji kratownicowej. Szeroki na 16,8 m obiekt umożliwia przejazdy nad Wisłą, łącząc dzielnicę Fordon z prawym brzegiem rzeki. Mostem biegnie droga krajowa nr 80 Bydgoszcz–Toruń (po jednym pasie ruchu) oraz linia kolejowa nr 209 Bydgoszcz–Chełmża–Kowalewo Pomorskie. Przy drodze jest chodnik. Budowla składa się z 13 przęseł: jedno znajduje się nad lewym brzegiem Wisły, cztery są nurtowe, a osiem nad prawym brzegiem. Most zbudowano w latach 1951–56. Wcześniejszą w tym miejscu przeprawę, o długości 1325 m i otwartą jeszcze w XIX w., wysadzili w 1945 r. wycofujący się Niemcy.

Mostem Fordońskim zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a torowisko kolejowe utrzymywane jest przez spółkę PKP PKL. Warto podkreślić, że GDDKiA myśli o budowie drugiego Mostu Fordońskiego, w przygotowaniu jest program inwestycji. Po jego otwarciu istniejący obiekt zostałby wyremontowany.

Patron mostu, Rudolf Modrzejewski, był synem polskiej pary aktorów Heleny Modrzejewskiej i Gustawa Zimajera. W wieku 15 lat wyemigrował z matką do Stanów Zjednoczonych. W USA zmienił nazwisko na Ralph Modjeski. Był pionierem budownictwa mostów wiszących. Zbudował blisko 40 obiektów przecinających największe rzeki Ameryki Północnej. Poza słynną przeprawą przez Zatokę San Francisco łączącą San Francisco z Oakland, są to m.in. obiekty Benjamina Franklina nad rzeką Delaware (komunikujący Filadelfię z Camden) czy Ambassador Bridge przez rzekę Detroit.

 1. Most im. Jana Pawła II w Puławach – długość: 1038

Most im. Jana Pawła II w Puławach. Fot. Ada/Adobe Stock Most im. Jana Pawła II w Puławach. Fot. Ada/Adobe Stock

Most ma 22,3 m szerokości, cztery pasy oraz chodnik. Rozpiętość głównego przęsła nurtowego wynosi 212 m. Całkowita wysokość łuku to 36 m. W trakcie budowy użyto przęsła łukowego o nowoczesnej konstrukcji, które wcześniej w Polsce nie było stosowane. Dzięki budowie tej przeprawy zlikwidowano wąskie gardło na drodze krajowej nr 12, jakim była konstrukcja z 1934 r. o szerokości jezdni jedynie 5,4 m. Most udostępniono do ruchu w lipcu 2008 r. Obiekt ma 22,3 m szerokości (w tym po dwa pasy ruchu i 1,5-metrowy chodnik dla pieszych z jednej strony).

 1. Most im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu – długość: 1098 m

Most im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu. Fot. zbg2/Adobe Stock Most im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu. Fot. zbg2/Adobe Stock

To drogowo-kolejowa przeprawa stalowa, kratownicowa z 11 przęsłami o rozpiętościach 100 m. Pierwotnie obiekt budowano latach 1876–1879 w ciągu linii kolejowej Laskowice Pomorskie–Grudziądz, a także obecnej drogi krajowej nr 16. W 1939 r. został zniszczony przez Wojsko Polskie, a w 1945 r. przez Niemców. Odbudowę prowadzono w latach 1947–1951. Dzisiejszy most, choć wykonany z innych materiałów, wizualnie nie różni się od tego z XIX w. Nosi imię lekkoatlety, mistrza i wicemistrza olimpijskiego Bronisława Malinowskiego, który w 1981 r. zginął w wypadku drogowym właśnie na tej przeprawie. To najdłuższy w Polsce most kolejowo-drogowy.

 1. Most Anny Jagiellonki w Warszawie (roboczo Południowy) – długość: 1505,4 m

Most Anny Jagiellonki w Warszawie. Fot. Dejan Gospodarek/Adobe Stock Most Anny Jagiellonki w Warszawie. Fot. Dejan Gospodarek/Adobe Stock

Powstał w ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy (droga ekspresowa S2). Szeroki na 45,8 m obiekt składa się z części nad Wisłą o długości 533,6 m oraz dwóch estakad nad terenami zalewowymi: po stronie Wilanowa (342,8 m) i Wawra (629 m). Na przeprawie znalazły się po cztery pasy ruchu w każdym kierunku oraz ciągi dla pieszych i rowerzystów.

 1. Most Solidarności w Płocku – długość: 1712 m

Most Solidarności w Płocku. Fot. Tesz_u/Adobe Stock Most Solidarności w Płocku. Fot. Tesz_u/Adobe Stock

To most wantowy nad Wisłą, znajduje się w ciągu dróg krajowych nr 60 i 62, będąc jednocześnie elementem Trasy ks. Jerzego Popiełuszki. Obiekt składa się z kilku części: lewobrzeżny dojazd ma 585 m, most nad nurtem rzeki 615 m, a prawobrzeżny dojazd 512 m. W zależności od poziomu wody szerokość koryta w tym miejscu wynosi od 500 do 1100 m. Światło między mostem a lustrem wody ma 12 m, co umożliwia przepływanie dużych jednostek. To największy most podwieszany w Polsce.

 1. Most Rędziński we Wrocławiu – długość: 1742 m

Most Rędziński we Wrocławiu. Fot. Piotr Mitelski/Adobe Stock Most Rędziński we Wrocławiu. Fot. Piotr Mitelski/Adobe Stock

Most wantowy nad Odrą to część Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (A8). By nie blokować żeglugi rzecznej, zawieszony jest na pylonie o wysokości 122 m, który ma kształt litery H i wyrasta z wyspy na środku Odry. Do budowy pylonu wykorzystano ponad 12 tys. m3 betonu i 4,3 tys. ton stali. Pomosty podczepione są osobno do ramion pylonu na 160 wantach, które sumarycznie mają 25 km długości. To najdłuższy żelbetowy most podwieszany w naszym kraju (odcinki podwieszone mają dwa razy po 256 m, resztę stanowią dojazdy). Jest jednocześnie największym pod względem powierzchni mostem żelbetowym na świecie (70 tys. m2). Budowa trwała pięć lat, zakończyła się w sierpniu 2011 r.

 1. Most w Kwidzynie – długość: 1867,2 m

Most w Kwidzynie. Fot. Darios/Adobe Stock Most w Kwidzynie. Fot. Darios/Adobe Stock

Otwarty w lipcu 2013 r. Jest głównym elementem trasy klasy GP (DK90) o długości 11,9 km. Umożliwia przejazd nad Wisłą. To obiekt o ustroju nośnym sześcioprzęsłowym, ciągłym, jednodźwigarowym typu extradosed. Część zasadnicza ma 808 m długości (2x204 m głównych przęseł), a trzy estakady dojazdowe: 409,8+479,6+144,4 m. Pylony wznoszą się 17,2 m ponad powierzchnię jezdni. Obiekt łączy Kwidzyn z lewą stroną Wisły i autostradą A1. Wcześniej w tym rejonie działał jedynie prom.

 1. Most w Rozgartach pod Grudziądzem – długość: 1953,6 m

Most w Rozgartach pod Grudziądzem. Fot. CoolMiko/Adobe Stock Most w Rozgartach pod Grudziądzem. Fot. CoolMiko/Adobe Stock

Umożliwił poprowadzenie autostrady A1 nad Wisłą. Część nurtowa ma 400 m, składając się z trzech przęseł (180 m najdłuższego). Estakady dojazdowe mierzą 994,9 m (21 przęseł) oraz 562,9 m (12 przęseł). Całkowita szerokość obiektu wynosi 34,7 m. Część nad rzeką wykonywana była metodą nawisową, a do budowy dojazdów wykorzystano nasuwanie podłużne. Roboty rozpoczęto w sierpniu 2009 r., a most otwarto w październiku 2011 r.


►►►

W 2025 r. powinna nastąpić kolejna zmiana w rankingu 10 najdłuższych mostów w Polsce. Wtedy to gotowy ma być długi nad 1205 m obiekt nad Narwią w ciągu drogi ekspresowej S61 Łomża Zachód–Kolno. Będzie to najdłuższy most w woj. podlaskim.


Za trzy lata ranking 10 najdłuższych mostów w Polsce ponownie się zmieni, gdyż otwarty będzie most w Stalowej Woli. Budowę długiej na 1760 m przeprawy zaczęto trzy miesiące temu. Najdłuższy most na Podkarpaciu składać się będzie z czterech sekcji, czyli niezależnych pomostów: estakady południowej, mostu głównego, estakady dojazdowej, estakady północnej. Most główny zaplanowano w technologii extradosed, posiadać będzie dwa pylony w formie litery H, z których mają odchodzić stalowe cięgna.


Przeczytaj także: Najdłuższe mosty na świecie – TOP 10 [RANKING]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia