• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: w tym roku koniec budowy inteligentnej zajezdni tramwajowej

Opublikowano: 09-02-2024 Źródło: Tramwaje Warszawskie

Prace przy budowie inteligentnej zajezdni tramwajowej na Annopolu w Warszawie zakończą się w tym roku. Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, zautomatyzowany i ekologiczny.


Zajezdnia w warszawskim Annopolu. Fot. Wojciech Surdziel/wosu.pl; źródło: Tramwaje Warszawskie Zajezdnia w warszawskim Annopolu. Fot. Wojciech Surdziel/wosu.pl; źródło: Tramwaje Warszawskie

Zajezdnia tramwajowa zajmuje powierzchnię 12 ha, będzie tu stacjonować ponad 150 tramwajów. Zaplanowano stanowiska do naprawy tramwajów oraz diagnostyczne, lakiernię, myjnie i tokarkę podtorową wyrównującą koła tramwajów. Długość torów przekroczy 16 km. Na 100 zwrotnic, 70% z nich będzie przekładana automatycznie przez inteligentny system zarządzania ich pracą. Zatrudnienie znajdzie ponad 430 osób.

Budowa zajezdni w warszawskim Annopolu. Fot. Wojciech Surdziel/wosu.pl źródło: Tramwaje Warszawskie Budowa zajezdni w warszawskim Annopolu. Fot. Wojciech Surdziel/wosu.pl źródło: Tramwaje Warszawskie

W najbliższych miesiącach przewidziano prace instalacyjne, wykończeniowe oraz wyposażenie budynków. Kolejny etap to rozruch zajezdni – przeprowadzka tramwajów z innych takich obiektów i przygotowanie miejsc pracy.

Zamontowano już większość torów i zwrotnic. Dobiega końca budowa węzła wjazdowego oraz szyn prowadzących do zajezdni. Częściowo rozpięto sieć trakcyjną na trasie dojazdowej o długości 1 km. Gotowe są wszystkie budynki. Trwają w nich prace instalacyjne oraz wykończeniowe. System BIM (ang. Building Information Modeling) umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do bieżących informacji o projekcie i wszystkich kosztach oraz modelowanie prac 3D.

Budowa zajezdni w warszawskim Annopolu. Fot. Wojciech Surdziel/wosu.pl źródło: Tramwaje Warszawskie Budowa zajezdni w warszawskim Annopolu. Fot. Wojciech Surdziel/wosu.pl źródło: Tramwaje Warszawskie

Wiele czynności będzie zautomatyzowanych. System informatyczny zidentyfikuje tramwaje wyjeżdżające i wjeżdżające do zajezdni, tor, na którym się znajdują i na który mają wjechać. Pracownicy serwisowi będą używali tabletów i smartfonów. Automatyzacja pozwoli zaoszczędzić 10 mln zł w 10 lat. Część zasilania zapewnią fotowoltaika i pompy ciepła. 20% terenu obiektu zajmie zieleń.

Przeczytaj także: Półmetek budowy terminalu przeładunkowego w Gdańsku

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!