• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Półmetek budowy terminalu przeładunkowego w Gdańsku

Opublikowano: 30-01-2024 Źródło: Orlen, inzynieria.com

Zaawansowanie prac na budowie terminalu przeładunkowego na Martwej Wiśle w Gdańsku wynosi 50%. Obiekt powstaje przy Rafinerii Gdańskiej, dawniej należącej do Grupy Lotos. Inwestycja Orlenu ma docelowo umożliwić przeładunek 2 mln ton produktów paliwowych rocznie. Powstaje także hydrokrakingowy blok olejowy, który zwiększy możliwości przerobu ropy naftowej.


Budowa terminalu przeładunkowego w Gdańsku na półmetku. Fot. NDI Budowa terminalu przeładunkowego w Gdańsku na półmetku. Fot. NDI
  • Terminal przeładunkowy umożliwi eksport olejów bazowych II generacji
  • Będą one produkowane w powstającym bloku hydrokrakingowym
  • Nabrzeże o długości 380 m obsłuży statki o ładowności do 10 tys. ton

2 mln ton produktów rocznie

Terminal przeładunkowy zwiększy możliwości dostaw biokomponentów do produkcji paliw. Umożliwi też eksport olejów bazowych II generacji, które będą produkowane w powstającym bloku hydrokrakingowym.

Ponad połowę robót już wykonano. W części terminalowej zaawansowanie prac wynosi 60%, a w rafineryjnej 50%. Efektem realizacji inwestycji ma być wzmocnienie niezależności logistycznej gdańskiego zakładu i pozyskanie nowego szlaku ekspedycyjnego. Zdolność przeładunkową terminalu zaplanowano na 2 mln ton produktów rocznie.


Nabrzeże i stanowiska przeładunkowe

Na Martwej Wiśle powstanie nabrzeże o długości 380 m. Będą tu obsługiwane statki o ładowności do 10 tys. ton, o długości do 130 m, głębokości zanurzenia do 5,8 m i szerokości do 17,6 m. Przewidziano dwa stanowiska przeładunkowe – każde z czterema ramionami nalewczymi do obsługi zbiornikowców. Rurociągi, estakady i infrastruktura podziemna oraz pomocnicza połączą terminal z rafinerią.

Budowa terminalu przeładunkowego w Gdańsku. Fot. NDI Budowa terminalu przeładunkowego w Gdańsku. Fot. NDI

Budowa terminalu przeładunkowego pochłonie około 500 mln zł. Prace rozpoczęto w styczniu 2023 r., zakończenie nastąpi w 2025 r. Wykonawcą jest konsorcjum spółek sopockiej Grupy NDI.

400 tys. ton olejów bazowych

Z kolei hydrokrakingowy blok olejowy (HBO) po oddaniu do użytku będzie produkować 400 tys. ton nowoczesnych olejów bazowych grupy II oraz kilkadziesiąt tysięcy ton półproduktów paliwowych. Wysokomarżowe produkty z tej instalacji będą dostarczane bezpośrednio na statki. Odciąży to zakładową bocznicę kolejową. Koszt HBO to 1,4 mld zł.

Kolejne planowane inwestycje w rafinerii w Gdańsku to instalacja produkcji niskoemisyjnego wodoru z wykorzystaniem elektrolizera o mocy 1 MW. Ma ona powstać do końca 2027 r. Inne przedsięwzięcia to farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW, system zarządzania energią i odzysku ciepła odpadowego.

Przeczytaj także: Baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej w Łebie już w budowie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia