Partnerzy portalu

Warszawa – budowa linii tramwajowej z tunelem. Jest wykonawca

Opublikowano: 13-12-2023 Źródło: Tramwaje Warszawskie

Tramwaje Warszawskie ponownie wybrały wykonawcę linii tramwajowej od stacji Warszawa Zachodnia do węzła z ul. Grójecką. Wcześniejszy wybór unieważniono w efekcie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Należało ponownie ocenić oferty i wskazać wykonawcę. Jeśli tym razem nie będzie odwołań, zostanie podpisany kontrakt.


Wizualizacja linii tramwajowej w tunelu. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja linii tramwajowej w tunelu. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Planowana trasa dla tramwajów pozwoli szybko dojechać do dworca Warszawa Zachód. W przyszłości stanie się częścią powstającej magistrali tramwajowej z Woli do Wilanowa.

Linia tramwajowa ma liczyć 1,6 km. Zacznie się pod stacją kolejową, zostanie poprowadzona tunelem o długości 500 m pod parkiem Pięciu Sióstr. Na powierzchnię wyjdzie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. na wysokości dawnej szkoły kolejowej. Dalej pobiegnie tą ulicą do ul. Grójeckiej. Tam powstanie węzeł rozjazdowy.

Mapa linii tramwajowej. Źródło: Tramwaje Warszawskie Mapa linii tramwajowej. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Na trasie zaplanowano podziemny przystanek w tunelu. Od stacji metra odróżnią go niższe perony i brak trzeciej szyny prądowej (pod sufitem zostanie podwieszona sieć trakcyjna). Perony znajdą się na poziomie -2 w pobliżu peronów kolejki WKD. Pojawią się ruchome schody i windy.

Czas przejazdu z Grójeckiej wyniesie około 5 min, a ze stacji metra Politechnika – nieco ponad kwadrans.

Za najkorzystniejszą ofertę Tramwaje Warszawskie uznały propozycję konsorcjum ZUE i FABE Polska, które wyceniło zadanie na 362,63 mln zł.

Przeczytaj także: Katowice Airport. Pociągi jadą już do lotniska w Pyrzowicach

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia