Komora mroźnicza – do czego służy?

Komory mroźnicze to wydzielone obszary magazynowe lub niewielkie pomieszczenia, w których towary są składowane w bardzo niskich temperaturach, dzięki czemu ulegają zamarzaniu. Z jednej strony przedłuża to ich trwałość, ale z drugiej powoduje, że nie są gotowe do spożycia zaraz po wyjęciu – to różnie je od sposobu działania komór chłodniczych. W branży używa się określenia cold chain, które po polsku oznacza łańcuch chłodniczy. Niektóre produkty – nie tylko żywność, ale także leki czy szczepionki – wymagają przechowywania w ściśle kontrolowanych warunkach. Gdy dochodzi do zmian, mówi się, że łańcuch chłodniczy został przerwany. O ile w przypadku produktów spożywczych widać to na pierwszy rzut oka (krystalizacja, utrata aspektów wizualnych, zepsucie), o tyle w kwestii pozostałych produktów jest inaczej. Duże zagrożenie stanowią niewłaściwie przechowywane lekarstwa – zwykle nie widać po nich, że nie nadają się już do zażycia.

Komora chłodnicza – właściwości

O ile komory mroźnicze wydają się bardziej zaawansowanymi urządzeniami, o tyle komory chłodnicze wcale nie są w żaden sposób gorsze – po prostu służą innym celom. Przede wszystkim są to specjalne pomieszczenia i wyznaczone przestrzenie do przechowywania żywności gotowej do spożycia od razu po wyjęciu, jak i tak zwanych półproduktów, które wymagają trzymania w chłodzie. Od komór mroźniczych chłodnie różnią się konstrukcją, rozmiarem, zakresem temperaturowym i niektórymi funkcjami. Efektywne funkcjonowanie komór chłodniczych wymaga zastosowania zaawansowanych komponentów takich jak agregat chłodniczy, instalacja chłodnicza, parownik, regulator temperatury i inne elementy gwarantujące stworzenie odpowiednich warunków. Przy tworzeniu komory chłodniczej kluczowe jest przestrzeganie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dotyczy to szczelnych metalowych drzwi, zapewnienia funkcji otwierania komory od wewnątrz czy możliwości sygnalizowania swojej obecności przez osoby znajdujące się w środku.

Komora chłodnicza używana

Możliwy jest zakup komory chłodniczej, która wcześniej była używana, ale uprzednio trzeba dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. Może w tym pomóc specjalista. Jednakże w przypadku dużych inwestycji o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup nowej chłodni lub komory mroźniczej.