Praktycznie zakończony w ostatnich dniach związek z Pol-Aquą był dla funduszu Ryszarda Krauzego Prokom Investments krótki, lecz zyskowny. W połowie zeszłego roku Prokom Investments kupił pierwszą partię akcji szykującej się do wejścia na giełdę spółki, która budowała znane warszawskie centra handlowe, osiedle Miasteczko Wilanów i trzecią nitkę rurociągu Przyjaźń. Na pakiet 22,5 proc. akcji fundusz Krauzego wydał niespełna 104 mln zł (23 zł za akcję).

Wiosną tego roku Prokom zwiększył udziały do ponad 37 proc., płacąc tym razem 40 zł za akcję - w sumie 180 mln zł. Ponad połowę zapłaty za nowe akcje stanowiła część kontrolowanej przez Prokom firmy budowlanej Polnord zajmująca się generalnym wykonawstwem. Resztę Prokom uiścił gotówką, a za te pieniądze Pol-Aqua kupiła firmę Vectra, potentata na rynku budowlanym Płocka.

Związki Prokomu z Pol-Aquą były w tym czasie bardzo mocne. To właśnie w podpisanej w tym roku umowie obu firm Aqua ustalono podstawowe zasady oferty publicznej budowlanej spółki - to, że obejmie 3 mln nowych akcji oraz 1 mln akcji należących do Marka Stefańskiego.

W przeprowadzonej latem ofercie publicznej Pol-Aqua sprzedawała swoje akcje po 77 zł i zadebiutowała na parkiecie pod koniec lipca. Trzy tygodnie później Prokom po raz pierwszy sprzedał część akcji Pol-Aquy, zmniejszając swoje udziały do 25,3 proc. Taki pakiet ciągle zapewniał Prokomowi znaczący wpływ na spółkę, pozwalając blokować strategiczne decyzje na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Po transakcji fundusz Krauzego informował, że zamierza nadal być akcjonariuszem Pol-Aquy i wspierać jej rozwój.

Jednak dwa miesiące później, pod koniec października, Prokom sprzedał kolejne akcje, zmniejszając swój pakiet do 20,6 proc. Minął kolejny miesiąc i fundusz Krauzego praktycznie wyszedł z inwestycji w Pol-Aqua, sprzedając prawie 17 proc. akcji spółki i uzgadniając sprzedaży reszty. W przyszłym roku w dwóch ratach kupi je Marek Stefański, prezes i główny akcjonariusz Pol-Aquy - przewiduje umowa podpisana przed tygodniem przez Prokom i Stefańskiego.W ciągu czterech miesięcy od debiutu Pol-Aquy fundusz Ryszarda Krauzego zarobił na sprzedaży akcji tej spółki ok. 570 mln zł (do tego dojdą 72 mln zł w przyszłym roku). A zainwestował ok. 284 mln zł, z czego dwie trzecie w połowie tego roku.