Statek Rolldock Storm zacumował przy nabrzeżu Szczecińskim, gdzie wyładowano żurawie. Tam będą wspólnie pracować. Nowy sprzęt pozwoli na rozszerzenie działalności i przeładowywanie liczniejszych konstrukcji stalowych, maszyn, pojazdów i kontenerów cargo.

Żurawie LHM 280 są napędzane silnikami diesla zgodne z normami unijnymi stage V/EPA Tier 5 final. Sprzęt zwiększy ratę przeładunkową towarów masowych. Jest przystosowany do przeładunków takich towarów, jak węgiel czy zboże, blach w kręgach (c-haki) i kontenerów (są wyposażone w spreader – ramę załadunkową z ryglami obrotowymi narożnymi łączonymi z górnymi narożami kontenera).

To kolejna dostawa w ramach inwestycji w suprastrukturę (obiekty i urządzenia do obsługi statków i towarów). W 2023 r. odebrano trzy żurawie samojezdne Liebherr LHM 550 użytkowane na nabrzeżu Dworzec Drzewny.

Spółka PG Eksploatacja jest największym operatorem przeładunkowym w Porcie Gdańsk. Ma osiem nabrzeży w porcie wewnętrznym o łącznej długości eksploatacyjnej 5 km. W 2023 r. przeładowała 6 mln ton towarów, jak węgiel i koks, stal i wyroby stalowe, złom, konstrukcje, maszyny, samochody i nawozy.

Przeczytaj także: Terminal instalacyjny w Gdańsku. PFR zainwestuje 500 mln zł