• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dlaczego lasery obrotowe są lepszym wyborem niż klasyczne niwelatory optyczne?

Opublikowano: 02-04-2024 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE
Autor

Inwestycja w narzędzia pomiarowe rodzi wiele pytań – które z nich będzie najlepsze pod kątem funkcjonalności i dokładności pomiarów. Co z ceną? Który ma szersze zastosowanie? Te pytania towarzyszą nam szczególnie gdy do wyboru mamy dwa popularne urządzenia – laser obrotowy i niwelator optyczny.


Fot. Envato Fot. Envato

Laser obrotowy a niwelator optyczny – podstawowe różnice

Zacznijmy od wyjaśnienia najważniejszych różnic pomiędzy tymi dwoma urządzeniami pomiarowymi. Niwelator optyczny to urządzenie powszechnie stosowane w pomiarach budowlanych, geodezyjnych i architektonicznych, znane już od wielu lat i wymagające wsparcia przynajmniej jednej dodatkowej osoby. Na korzyść tego rozwiązania przemawia relatywnie niska cena, która niestety oznacza mniejszą precyzję pomiarów.

Laser obrotowy to natomiast urządzenie nieco młodsze, które już od kilku lat cieszy się ogromnym powodzeniem – zarówno podczas pomiarów, procesów planistycznych, jak i podczas realizacji właściwych prac – czy to budowlanych, czy architektonicznych i geodezyjnych. Laser obrotowy zapewnia wysoką dokładność pomiarów, a intuicyjna obsługa narzędzia wymaga uczestnictwa zaledwie jednej osoby. Dodatkowo niwelator laserowy został wyposażony w automatyczny proces poziomowania się.

Fot. Envato Fot. Envato

Dlaczego laser obrotowy to idealna inwestycja?

Sprzęt pomiarowy dla budownictwa powinien charakteryzować się przede wszystkim bardzo dokładnym odzwierciedleniem precyzji pomiarów. W tym zakresie laser obrotowy nie ma sobie równych. Przy założeniu, że prace pomiarowe zostały odpowiednio zaplanowane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomiary będą prawidłowe, co zapewni powodzenie w dalszych stadiach projektów.

Laser obrotowy w przeciwieństwie do niwelatora optycznego zapewnia możliwość pracy jednoosobowej, co zwiększa efektywność wykorzystania pracowników w terenie, a także gwarantuje możliwość jednoczesnego pomiaru dla wielu osób. Zawdzięczamy to laserowi rotacyjnemu, który generuje promień możliwy do wykorzystania przez kilku pracowników jednocześnie. Ostateczny argument przemawiający za laserem obrotowym to uniwersalność jego wykorzystania – średniej jakości lasery obrotowe zapewniają możliwość wyznaczenia wysokości punktu oddalonego o kilkaset metrów, podczas gdy niwelator optyczny nie daje nam takiego potencjału i wymaga ciągłego transportu urządzenia do zakończenia pomiarów. Niwelator laserowy zwiększa efektywność pracy dzięki automatyzacji procesu niwelacji czyli wykonywaniu pomiarów ciągłych. Niwelator optyczny wykonuje pomiary punktowe, co wiąże się z przeliczaniem rzędnych.

Z niwelatorem laserowym pomiary mogą być wykonywane w każdych warunkach – w nocy i w dzień dzięki podświetlanemu czujnikowi laserowemu, który wychwytuje wiązkę niezależnie od warunków atmosferycznych. Praca z optykiem jest możliwa tylko w ciągu dnia przy dobrej widoczności.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lasera obrotowego?

Popularność laserów obrotowych sprawia, że na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń tego typu, różniących się parametrami. Na co więc warto zwrócić uwagę, szukając idealnego narzędzia pomiarowego?

Najważniejszy czynnik to oczywiście precyzja pomiaru. Ta powinna iść w parze z wydajnością urządzenia. Najtańsze produkty zapewniają możliwość objęcia wiązką lasera średnicy około 100 metrów. Jeśli jednak zależy nam na urządzeniu profesjonalnym, warto rozważyć zakup profesjonalnego lasera, którego średnica sięga nawet 1000 metrów.

Jeśli prace pomiarowe realizowane są w trudnych warunkach pogodowych, przed zakupem warto sprawdzić zakres temperatur, w którym urządzenie będzie działać prawidłowo. Standardowo jest to od -20°C do nawet 50°C, co pozwala na użytkowanie sprzętu praktycznie w każdych warunkach. Tak przeanalizowana inwestycja będzie służyła nam długo i zapewne dalece większą produktywność, niż wykorzystanie tradycyjnego niwelatora optycznego.

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia