• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mazowsze – dwa zabytkowe dworce odzyskały blask

Opublikowano: 23-05-2024 Źródło: PKP

Dworce Pilawa i Życzyn w woj. mazowieckim wybudowano w XIX w. Niedawno zakończono ich przebudowę i poddano renowacji. Przeprowadzono ją tak, by wyglądały jak w początkowych latach użytkowania.


Dworzec Życzyn. Fot. PKP Dworzec Życzyn. Fot. PKP
  • Na dworcu w Pilawie renowację przeszedł mur pruski
  • Drewniany dworzec Życzyn wymagał drobnych zabiegów konserwacyjnych
  • Łączne koszty przebudowy wyniosły 20,7mln zł brutto

Prace na dworcu w Pilawie

Dworzec w Pilawie otwarto w 1877 r., należał do dawnej Kolei Nadwiślańskiej. Renowację przeszedł mur pruski stanowiący elewację budynku. Przeprowadzono konserwację elementów drewnianych, uzupełniono ubytki, a przestrzenie pomiędzy nimi pokryto tynkiem i pomalowano na. Dworzec zyskał nowy drewniany strop, pokrycie dachowe wymieniono na blachę tytanowo-cynkową. Dodano zegary, zamontowano iluminację podświetlającą jego bryłę nocą.

Do czasów powstania dworca nawiązuje wystrój poczekalni – stolarka okienna, drzwiowa i kasowa, a także odtworzona boazeria. Wnętrze uzupełniono standardowo w gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegar. Zagospodarowano pomieszczenia na parterze. W otoczeniu budynku pojawiły się nowe chodniki, element małej architektury, wiata rowerowa i parking. Wymieniono nawierzchnię dróg.

Dworzec Pilawa. Fot. PKP Dworzec Pilawa. Fot. PKP

Przebudowa drewnianego dworca Życzyn

Drewniany dworzec Życzyn z 1883 r. w miejscowości Podebłocie przeszedł drobne zabiegi konserwacyjne elewacji (malowanie, uzupełnienie ubytków). Jej renowację przeprowadzono w 2013 r. Nowe elementy to przestrzenne i podświetlane napisy z nazwą dworca, okrągły zegar od strony peronów i iluminacja nocna. Wewnątrz ściany pokryto boazerią, wyeksponowano historyczny piec kaflowy. Podłogę wykonano częściowo z zachowanych oryginalnych płytek terakotowych, uzupełniając ją uzupełniono gresami o zbliżonym wymiarze, układzie i stonowanej kolorystyce. W poczekalni jest standardowe wyposażenie, jak ławki elektroniczne tablice i zegar.

Przy budynku ułożono nową nawierzchnię, utworzono miejsca parkingowe, postawiono wiatę na rowery. Uporządkowano zieleń, zamontowano ławki, lampy i kosze.

Nowoczesne rozwiązania techniczne

W obu dworcach zlikwidowano bariery architektoniczne i zastosowano rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano oświetlenie LED, zainstalowano systemy inteligentnego zarządzania budynkami optymalizujące zużycie mediów. W Pilawie na dachu umieszczono 30 paneli fotowoltaicznych.

Prace przy dworcach pochłonęły 11,5 mln w Pilawie i 9,2 mln zł w Życzynie. Prowadzono je w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Projekt dla dworca Pilawa sporządziła pracownia AMT, a dla dworca Życzyn firma Demiurg. Roboty wykonała firm Anna–Bud, inwestorem są Polskie Koleje Państwowe.

Przeczytaj także: Pamiątki z czasów średniowiecza na budowie metra w Warszawie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!