Partnerzy portalu

Pamiątki z czasów średniowiecza na budowie metra w Warszawie

Opublikowano: 25-04-2024 Źródło: Metro Warszawskie

Na budowie bemowskiego odcinka II linii metra archeolodzy znaleźli m.in. fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełkę. To pamiątki z codziennego życia w XV w., za panowania Władysława Jagiełły, kiedy przyszła Warszawa była małą osadą.


Znalezisko archeologiczne na budowie II linii metra. Fot. Metro Warszawskie Znalezisko archeologiczne na budowie II linii metra. Fot. Metro Warszawskie

Najnowsze znaleziska archeologiczne znaleziono na budowie Stacji Techniczno-Postojowej Karolin. Podczas robót ziemnych dwa ciemniejsze fragmenty gruntu okazały się jamami śmietniskowymi.

Szczegółowego sprawdzenia obiektów dokonali eksperci z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Odkrycia na II linii metra datowały się na okres między XIV a połową XVI w. Do jam wrzucano śmieci podczas sprzątania miejscowych gospodarstw.

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

W pierwszym zagłębieniu odnaleziono ceramikę kuchenną, także bardziej luksusową, zdobioną listwami i żłobkowaniem. Używano ich podczas przyjęć i przygotowania potraw świątecznych. Ciekawostką była osełka z piaskowca do ostrzenia sierpów i noży. Przedmiot pochodził z chłopskiej chałupy. Węgielki drzewne wykażą, jakiego drewna używano podczas gotowania.

W drugiej jamie znajdowały się przedmioty z XV w., czyli z czasów króla Władysława Jagiełły. Były to głównie fragmenty ceramiki kuchennej służącej do przygotowywania potraw, ale nie podawanej na stół. Zachowały się na nich resztki potraw. Badania pozwolą sprawdzić, co jadano w późnym średniowieczu.

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

Część naczyń da się zrekonstruować. Znaleziska archeologiczne trafią do zbiorów muzealnych i na wystawę, którą zaplanowano na czas po zakończeniu budowy II linii metra.

Przeczytaj także: Warszawa. Metro będzie jeszcze dłuższe. Jest przetarg

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!