Dalmierz laserowy to wyspecjalizowane urządzenie, które wykorzystuje się w celu realizowania bardzo dokładnych pomiarów odległości bez potrzeby fizycznego pokonywania poszczególnych odcinków, co z kolei znacząco ułatwia pracę. Te wielofunkcyjne elektronarzędzia wyróżnia niezwykle wysoki poziom dokładności. Dodatkowo, są one w tanie mierzyć odległości w bardzo szerokim zakresie nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy, jak działają te urządzenia oraz dlaczego warto zdecydować się na ich zakup. Zapraszamy do wnikliwej lektury.
Fot. TPI
Czym są i jak działają dalmierze laserowe? Wyjaśniamy!
Osoby, które planują realizację prac ogólnobudowlanych, remontowych bądź wykończeniowych, muszą w pierwszej kolejności bardzo dokładnie zadbać o dobór właściwych narzędzi pomiarowych. Przydaje się też profesjonalny sprzęt geodezyjny. Jednym ze sprzętów, bez którego nie warto wykonywać tego typu prac, często wspomina się o dalmierzach laserowych. Mianem tym określa się poręczne urządzenia dedykowane do prowadzenia pomiarów odległości.
Jak dokładnie działają tego typu sprzęty? Jest to stosunkowo proste. Mianowicie: dalmierz laserowy przeprowadza pomiar czasu, w którym promień wiązki lasera dociera do obiektu oraz wraca do urządzenia. Uzyskany wynik przelicza procesor urządzenia na odległość, co jest ogromnie istotnym udogodnieniem. Jednocześnie bardzo istotną cechą wyróżniającą dalmierze laserowe jest fakt, iż realizowane przy ich użyciu pomiary wyróżnia niezwykle wysoka precyzja. Ich dokładność w większości przypadków wynosi nawet do pojedynczych milimetrów, dlatego też nie ma mowy o jakichkolwiek pomyłkach.
Dalmierze laserowe mają wiele istotnych zalet. Przede wszystkim, cechują je kompaktowe rozmiary – bez trudu zmieszczą się w kieszeni. Dodatkowo, korzystając z nich, możliwe jest szybkie i łatwe prowadzenie pomiarów – i to za pomocą jednego przycisku. Dalmierze laserowe często są też wzbogacane o szereg funkcjonalności, które w ogromnym stopniu ułatwiają wykonywanie prac pomiarowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomiar laserowy ma też swoje ograniczenia. Chodzi o to, że na uzyskane wyniki oraz ich dokładność mogą wpływać niesprzyjające czynniki atmosferyczne – mowa tutaj o deszczu. Na dokładność pomiaru wpływać może też typ powierzchni konkretnego obiektu. Przykładowo: bardzo refleksyjna powierzchnia, na przykład szyba bądź lustro mogą stanowić istotną przeszkodę w efektywnym wykonaniu pomiaru.
Jak wybrać najlepszy dalmierz laserowy – najważniejsze wskazówki
Obecnie oferta producentów dalmierzy laserowych jest niezwykle bogata. Istnieją rozmaite modele, które różnią się parametrami, technologią działania oraz dodatkowymi funkcjonalnościami.
Jakie kwestie należy w szczególności brać pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej? Przede wszystkim, warto pomyśleć, na jakich odległościach chcielibyśmy prowadzić pomiary, na jakiej dokładności nam zależy, czy chcemy liczyć powierzchnie bądź kubaturę pomieszczeń oraz jaki jest nasz budżet. Mając wiedzę dotyczącą wszystkich wspomnianych kwestii określenie parametrów oraz funkcjonalności wymarzonego dalmierza laserowego będzie zdecydowanie prostsze.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.