• Na dworcu w Chełmie powstanie wieża zegarowa o wysokości 15 m
  • Duża przeszklona wiata zadaszy część nowego placu dworcowego
  • Kolor elewacji nawiąże do dawnego wydobycia i przetwórstwa kredy

Z dawnego obiektu zostanie zachowana jedynie część piwnic. Nowy budynek będzie nowoczesny, o modernistycznym wyglądzie nawiązującym do charakteru miasta.

Wieża zegarowa i elewacja w kolorze kredowym

Dominantą bryły chełmskiego dworca będzie wieża zegarowa o wysokości 15 m. W zachodnim skrzydle zaplanowano przeszkloną od góry wiatę przylegającą do budynku. Stanie się ona zadaszeniem nowej części placu dworcowego z miejscem relaksu dla podróżnych i ogródków letnich kawiarni czy restauracji. Elewacja z cegły licowej w kolorze kredowym nawiąże do historii miasta, które w latach 20. XX w. rozwinęło się dzięki wydobyciu i przetwórstwu kredy. Same cegły zostaną ułożone w mniejsze i większe wzory geometryczne. Z fasadą mają współgrać duże przeszklone witryny na parterze. Doświetlą wnętrze dworca. Na wschodniej i zachodniej ścianach budynku pojawi się winobluszcz.


Przestrony hol dla pasażerów

Centrum obsługi pasażerów będzie 250-metrowy hol o wysokości dwóch kondygnacji. Światło dzienne zapewnią duży świetlik dachowy i przeszklone witryny. Ściany zostaną wykończone betonem architektonicznym, posadzka zostanie ułożona z płyt granitowych. W środku znajdą się gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, otoczeniu przewidziano kasy biletowe i lokale handlowo-usługowe. W zachodniej części zaplanowano poczekalnię, toalety i niewielki pasaż handlowy. Pierwsze piętro przeznaczono na biura, a podziemie na zaplecze techniczne budynku.

Nowoczesne rozwiązania dworcowe

Standardowo na dworcu nie będzie barier architektonicznych, obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Systemy wentylacji i klimatyzacji zapewnią komfort termiczny. System zarządzania budynkiem zoptymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Pojawią się pompy ciepła i oświetlenie LED. Od strony miasta przewidziano miejsce parkingowe, stojaki rowerowe i strefę odpoczynku z meblami ulicznymi. Zaprojektowano przestrzeń z trawnikiem i nowymi drzewami oraz krzewami po stronie zachodniej.

Koszt przebudowy dworca w Chełmie wyniesie 25,99 mln zł brutto. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna PAS Projekt, a wykonawcą firma Texom. Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

Przeczytaj także: Nowy terminal pasażerski na lotnisku w Pyrzowicach