• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Metro w Warszawie. Głazy z budowy będą wykorzystane

Opublikowano: 07-08-2024 Źródło: Metro Warszawskie

Podczas robót ziemnych na budowie Stacji Techniczno-Postojowej metra na Karolinie wykopano kilkadziesiąt kamieni i głazów. Odpady budowlane będą pełnić nową rolę w przestrzeni miejskiej.


Głazy z budowy metra w Warszawie. Fot. Metro Warszawskie Głazy z budowy metra w Warszawie. Fot. Metro Warszawskie
  • W dzielnicy Włochy kamienie ochronią pomnik przyrody przed pojazdami
  • Głazy zostaną wykorzystane jako podstawy pod tablice pamiątkowe
  • Znajdą też liczne zastosowanie w parkach

Głazy z budowy mogą się przydać

Do dzielnicy Włochy trafiło ponad 50 mniejszych kamieni o średnicy 60–70 cm. Będą służyć jako blokady parkingowe wzdłuż pomnika przyrody, czyli alei kasztanowej przy ul. Rybnickiej. Głazy kilkutonowe zostaną przetransportowane na Bielany i Żoliborz. Tam staną się podstawami pod tablice pamiątkowe.

Pozostałości z epoki lodowcowej

Odkopane na budowie II linii metra głazy narzutowe to pamiątka po dawnej epoce lodowcowej sprzed kilkuset tysięcy lat. Lądolód powstający z powodu oziębienia klimatu na Półwyspie Skandynawskim narastał do grubości kilku kilometrów. Następnie zsuwał się na południe na obszar niziny europejskiej. Przemieszczający się lodowiec przymarzał do gruntu i odrywał jego fragmenty transportując je coraz dalej.

Nanoszenie materiału ze Skandynawii zakończyło się po ociepleniu klimatu. Bloki skalne, odporne na ścieranie i wietrzenie pozostały na miejscu. To głównie obłe granity – wygładziło je przemieszczanie i ścieranie w masie lodowca.

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie


W epoce plejstoceńskiej (między 2,5 mln a 12 tys. lat temu) doszło do kilku zlodowaceń. Głazy z budowy ostatniego odcinka II linii metra pochodzą ze zlodowacenia środkowopolskiego – stadiału Odry (około 300–200 tys. lat temu). Lądolód pokrył wtedy obszar całej współczesnej Polski, docierając Sudetów i Gór Świętokrzyskich.

Metro Warszawskie przekazuje głazy i kamienie miastu

Większość przekazanych przez Metro Warszawskie głazów i kamieni zabezpieczy tereny zieleni w pasach drogowych przed rozjeżdżaniem i nielegalnym parkowaniem. 75 głazów o różnych średnicach trafi do stołecznych parków. Część urozmaici teren, stworzy punkty odniesienia jako naturalne drogowskazy. Inne będą gromadzone na potrzeby renaturyzacji parkowych cieków wodnych (np. w Parku Fosa). Posłużą też do zabezpieczania zieleni, a także staną się miejscami do siedzenia.

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

W kolejnych transportach większe głazy zostaną przewiezione do m.in. Parku Skaryszewskiego, Parku Cichociemnych i na bulwary wiślane. Mniejsze znajdą się np. na Polu Mokotowskim i w Parku Żeromskiego.

Przeczytaj także: Warszawa. Metro będzie jeszcze dłuższe. Wybrano ofertę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!