Dworzec kolejowy w Łukowie (woj. lubelskie) pochodzi z 1866 r., został zmodernizowany w latach 1919–1921. Teraz czeka go przebudowa. Ma być monumentalny, w stylu neoklasycystycznym i nowocześnie wyposażony. Stanie się miejscem wydarzeń kulturalnych.
Wizualizacja dworca w Łukowie. Źródło: PKP
Elewacja i schody przed wejściem do dworca w Łukowie przejdą renowację. Drzwi, okna oraz historyczny zegar z dwiema tarczami od strony peronów zostaną odtworzone. Na ścianach pojawią się podświetlane napisy „Łuków”.
Wnętrze dworca stanie się nowoczesne, ale boazeria i posadzki ze wzorem w szachownicę będą zrewitalizowane. W holu poczekalnia znajdzie się za szklanym przepierzeniem. Zaplanowano instalację gablot na rozkłady jazdy, elektronicznych tablic przyjazdów i odjazdów pociągów, defibrylatora, a także stacji ładowania urządzeń mobilnych i montaż kilku ławek.
850 m2 powierzchni dworca zajmie filia Łukowskiego Ośrodka Kultury. Na piętrze budynku powstanie sala widowiskowa na 300 osób. Na parterze przewidziano foyer, kasę, szatnię, toalety i garderoby.
Po przebudowie obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Standardowo pojawi się energooszczędne oświetlenie, straty ciepła ograniczą kurtyny powietrzne i nowe okna oraz drzwi. System zarządzania budynkiem pozwoli na optymalizację zużycia prądu, ciepła oraz wody. Zostaną zainstalowane systemy bezpieczeństwa.
Powiększą się tereny zielone w otoczeniu dworca, wzdłuż alei przylegającej do fasady będą miejsca parkingowe. Przy południowo-wschodniej elewacji dworca powstaną dwie wiaty rowerowe.
Wartość zadania wynosi 31 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe, a wykonawcą firma Texom. Zakończenie przebudowy ma nastąpić w I połowie 2026 r.
Przeczytaj także: Lotnisko Katowice. Przetarg na projekt głównego terminalu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.