Województwo śląskie jest obecnie miejscem realizacji jednej z największych inwestycji kolejowych w Polsce. Celem modernizacji jest poprawa komfortu i bezpieczeństwa podróży, a także zwiększenie przepustowości. Sprawdź, co warto wiedzieć o przebudowie węzła kolejowego w Katowicach.
Fot. Freepik
Największa w historii modernizacja linii kolejowych w Katowicach
W województwie śląskim trwa jedna z największych inwestycji kolejowych na linii E65, która obejmuje wymianę 280 km torów oraz przebudowę 195 obiektów inżynieryjnych. Koszt przedsięwzięcia wynosi ok. 7 mld złotych. Inwestycja ma docelowo rozdzielić ruch aglomeracyjny od ruchu dalekobieżnego.
Celem prac jest stworzenie atrakcyjnej oferty połączeń kolejowych i wygospodarowanie większej przestrzeni dla ruchu aglomeracyjnego. Wedle zamierzeń, zarządcy chcą zagęścić siatkę kursów i dopasować ją do potrzeb osób, które przyjeżdżają na Śląsk pracować, uczyć się albo realizować projekty biznesowe. Modernizacja ma również ogromne znaczenie dla państwa. Powstanie nowoczesnej infrastruktury ma usprawnić przewóz towarów na linii kolejowej do granicy z Czechami.
Modernizacja linii kolejowej E65 a utrudnienia
Inwestycja obejmuje trzy odcinki linii E65, takie jak: Zabrzeg-Zebrzydowice, Tychy-most Wisła (Goczałkowice) i Będzin-Katowice Piotrowice. W tak zurbanizowanym miejscu, jak Katowice, przeprowadzenie modernizacji nie jest prostym zadaniem. Pomimo starań zarządców ruchu drogowego i kolejowego na kierowców i pasażerów czeka trochę trudności.
Jeśli chodzi o kolej, liczba przewozów na terenie aglomeracji zostanie ograniczona. Część pociągów zakończy (i rozpocznie) bieg w Sosnowcu lub Mysłowicach, nie dojeżdżając do Katowic. Utrudnienia czekają także na podróżnych PKP Intercity. Aż 9 pociągów nie będzie zatrzymywać się na głównym dworcu w Katowicach, tylko na stacji Katowice Ligota. Natomiast na miejsce wybranych pociągów Kolei Śląskich zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa.
Co zmieni inwestycja kolejowa w województwie śląskim?
Jeśli chodzi o modernizację obiektów, takich jak przystanki, przejścia podziemne czy wiadukty, zwiększenie ich liczby oraz dopasowanie do współczesnych standardów, zapewni pasażerom wyższy komfort oczekiwania na pociągi, a także łatwiejsze i bezpieczniejsze dotarcie na odpowiedni peron.
Natomiast remont linii kolejowych umożliwi pociągom rozwinięcie zdecydowanie większych prędkości niż dotychczas. Na zmodernizowanych odcinkach maszyny pasażerskie będą mogły rozpędzić się do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Dodatkowo nad efektywnością i bezpieczeństwem podróży ma czuwać nowoczesne Regionalne Centrum Sterowania w Katowicach. Stworzenie takiego miejsca jest niezbędne do zarządzania nową infrastrukturą.
Inwestycja w województwie śląskim ma poprawić jakość połączeń kolejowych (przede wszystkim skrócić czas przejazdu). Polska nadal jest w tyle, jeśli chodzi o liczbę pociągów dużych prędkości. Zakup takich pojazdów niewiele jednak zmienia, ponieważ nie mają one warunków do rozwinięcia maksymalnego potencjału. Celem modernizacji jest ponadto usunięcie tzw. wąskich gardeł, dzięki którym poprawie ma ulec przepustowość linii.
Kiedy zakończy się modernizacja linii kolejowych na Śląsku?
Szacuje się, że prace modernizacyjne mają potrwać ok. 4 lat. Jeśli jednak nie wszystko pójdzie zgodnie z planem, trzeba przygotować się na dłuższy okres remontów, co odbijać się będzie na trudnościach w ruchu drogowym i kolejowym.
Jeśli planujesz podróż do Katowic lub z Katowic albo do innego miasta należącego do aglomeracji śląskiej, musisz uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim odpowiednio się przygotować. Najważniejsze jest znalezienie aktualnego rozkładu jazdy. Postaw na nowoczesne narzędzie – serwis EuroPodróże, który grupuje przejazdy różnych przewoźników. Platforma umożliwia wygodne zaplanowanie wyjazdu i zarezerwowanie biletu. Z serwisu EuroPodróże skorzystasz w przeglądarce internetowej i z poziomu aplikacji, którą możesz pobrać na dowolne urządzenie mobilne – smartfon czy tablet.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.