Pustułka jest niewielkim sokołem wymagającym ochrony czynnej. Gatunek ten często gniazduje na terenach przemysłowych, a kilkudziesięciu przedstawicieli wyjątkowo upodobało sobie zakłady Cemex. Jak wyglądał rok 2024 u ptasich rodzin zamieszkujących cementownie w Chełmie i Rudnikach?
Fot. Cemex
Już drugi rok z rzędu sezon lęgowy w zakładach Cemex rozpoczęło pojawienie się jaja w skrzyni lęgowej Rodziny Kruszywowskich. Wydarzenie to miało miejsce 11 kwietnia. Niewiele później, bo 17 kwietnia pustułki złożyły pierwsze jaja również w Cementowni Chełm i to aż w trzech gniazdach na raz. Jednak to dopiero w maju nastąpił najbardziej oczekiwany moment sezonu, kiedy to zaczęły wykluwać się pisklęta.
Nadzór nad ptakami w zakładach Cemex pełnił dr Bartosz Janic z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Łódzkiego, zapewniając wsparcie merytoryczne i opiekę naukową w ramach prowadzonego projektu. Sezon 2024 był niezwykle udany – według szacunków ornitologa cementownie opuściły w ubiegłym roku 52 pustułki, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2023 r. Zaobrączkowano łącznie aż 40 z nich.
Obrączkowanie przyniosło w tym sezonie konkretną informację zwrotną – mówi Bartosz Janic z Uniwersytetu Łódzkiego. Osobnik z Chełma, w 25 dni od zaobrączkowania uszkodził sobie skrzydło wpadając do pomieszczenia w odległej o 275 km od gniazda miejscowości Baranowycze na Białorusi. Z otrzymanej ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku – polskiego koordynatora obrączkowania ptaków – wiadomości wiemy również, że samiec został przekazany do Zoo. – dodaje.
Fot. Cemex
Dodatkowo w ramach prowadzonego projektu od piskląt pobrano materiał genetyczny. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy, że wśród zaobrączkowanych ptaków było 19 samic oraz tyle samo samców. Płeć dwóch pustułek pozostaje zagadką – nie udało się jej ustalić.
Projekt ochrony pustułek rozpoczęliśmy w Cemex w 2011 roku. Od tego czasu wprowadziliśmy wiele dodatkowych działań i nawiązaliśmy współpracę z ekspertami, którzy pomagają nam lepiej zadbać o sokoły zamieszkujące nasze zakłady – mówi Monika Wosik Dyrektorka Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju Cemex Polska. Uważamy, że przy inicjatywach wspierających bioróżnorodność warto działać długoterminowo, monitorować efekty podjętych działań i w razie potrzeby je korygować lub rozbudowywać – dodaje M. Wosik.
Obecnie w zakładach Cemex znajduje się łącznie 14 skrzyń lęgowych, a kolejnych 30 firma sfinansowała, aby wspierać pustułki w innych częściach kraju. W sześciu miejscach lęgowych na terenie cementowni zainstalowano kamery umożliwiające ciągły monitoring. Transmisja z trzech kamer udostępniana jest w sezonie na żywo, aby w obserwacje ptaków mogli zaangażować się również internauci. Od czterech lat w zakładach prowadzone jest obrączkowanie piskląt, a w 2023 roku Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oficjalnie objął nadzór merytoryczny nad projektem. Dodatkowo firma prowadzi edukację ekologiczną o pustułkach oraz organizuje konkurs dla internautów.
Po więcej informacji o projekcie Cemex zaprasza na stronę internetową www.cemex.pl/ochrona-pustulek. Znajdują się tam zdjęcia z ostatnich sezonów, dziennik opisujący wydarzenia w gnieździe, a od marca ponownie dostępna będzie transmisja na żywo z wybranych gniazd.
O Cemex
Cemex to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która dzięki swoim zrównoważonym produktom i rozwiązaniom troszczy się o lepszą przyszłość dla przyszłych pokoleń. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Cemex jest liderem gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. Cemex oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół firmy świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując przy tym technologie cyfrowe.
Dalsze informacje dostępne są pod adresem www.cemex.pl
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.