Wkrótce rozpocznie się modernizacja unikatowej śluzy Przerwanki – jedynej na Mazurach, jak twierdzi białostocki oddział Wód Polskich, obsługiwanej ręcznie i zarazem jedynej w Polsce działającej na rzece, która nie posiada statusu drogi wodnej.

Śluza znajduje się w km 15+750 rzeki Sapiny, wykorzystywanej jako szlak turystyki wodnej. Jest dostępna głównie dla kajaków i mniejszych jednostek pływających. Modernizacja obejmie przede wszystkim wymianę przeciekających wrót, których uszkodzenia wynikają ze zmurszałego drewna. Nowe wrota – zarówno na głowie górnej, jak i dolnej – zostaną wykonane z trwałego modrzewia europejskiego.
Fot Wody Polskie
W miarę możliwości zachowane będą dotychczasowe okucia. Elementy stalowe i żeliwne, jak mechanizmy, konstrukcja zamknięć oraz osprzęt, będą poddane regeneracji lub – jeśli zajdzie taka potrzeba – odtworzeniu. Wszystkie elementy złączne zostaną wymienione na nowe. Ponowne udostępnienie śluzy planowane jest na koniec czerwca 2025 r.
Śluza w Przerwankach (powiat węgorzewski) została wybudowana w 1910 r. Ma 26 m długości i 4,5 m szerokości, a różnica poziomów wody wynosi około 1 m. Obiekt powstał w ramach planów budowy Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem przez rzeki Łynę i Pregołę.
Przeczytaj także: Płock. Powiat ma być bezpieczniejszy. Chcą zmniejszyć ryzyko zatorowe

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.