15 kwietnia 2025 r. odbyła się I Konferencja „Bezpieczeństwo Konstrukcji Inżynierskich”, poświęcona zagadnieniom monitorowania inwestycji oraz minimalizowania ryzyka przy realizacji dużych projektów budowlanych. Wydarzenie odbywa się w formule online, transmitowane z krakowskiego green studia.

Wydarzenie otworzyła przewodnicząca Monika Socha-Kośmider z Wydawnictwa Inżynieria, mówiąc, że dyskusja skupi się na realnych korzyściach, obowiązkach i wzajemnych oczekiwaniach stron zaangażowanych w proces realizacji, a także eksploatacji obiektów.
Jako pierwszy prelegent wystąpił dr inż. Rafał Sieńko z Politechniki Krakowskiej, mówiąc o monitoringu bezpieczeństwa konstrukcji jako naszym zobowiązaniu wobec przyszłych pokoleń. Wytłumaczył, z jakich etapów składa się proces monitorowania.
Monitoring to nie obserwacja. Zawsze musimy mieć sformułowane sposoby postępowania, które podejmiemy, które będziemy wykonywali w chwili, gdy system wskaże nam taką konieczność – podkreślił. Dodał, że systemy monitorowania powinny być zaprojektowane na działanie przez kilkadziesiąt lat.
Następnie głos zabrał dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. Politechniki Warszawskiej, który postanowił zaprezentować wątki związane z monitoringiem obiektów hydrotechnicznych i jego zastosowania przed, w trakcie oraz po wystąpieniu powodzi.
Jeżeli uwzględnimy warunki w podłożu, możemy stwierdzić, że nie ma na świecie identycznego obiektu hydrotechnicznego. Każdy to nowy obiekt, wymagający nowej analizy, odpowiedniej oceny – zaznaczył prof. Popielski, podkreślając, że w trakcie powodzi występują diametralnie różne warunki oddziałujące na obiekt.
Dr inż. Aleksandra Borecka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie omówiła kwestie projektu RID II pod kątem doboru systemu monitoringu do planowanego wzmocnienia podłoża w zależności od przewidywanych warunków geotechnicznych.
– W ramach zagrożeń, które możemy napotkać podczas budowy dróg, postanowiono zebrać i wskazać, jakie ewentualnie wzmocnienia byłyby przydatne – powiedziała.
Zaawansowany monitoring geotechniczny, strukturalny i geodezyjny oraz wizualizacja danych na przykładzie budowy drogi S19 Rzeszów Południe–Babica z tunelem to temat wystąpienia Marka Wierzchowskiegi i Tomasza Ziętkowskiego z firmy GEO-Instruments Polska sp. z o.o.
Tunel to jeszcze bardziej skomplikowane zagadnienie logistyczne, ponieważ w jego przypadku trudno jest przewidzieć, kiedy wypadnie praca. Gotowość do pracy musi być siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę – wyjaśnił Marek Wierzchowski.
Tomasz Ziętkowski skupił się na monitoringu portali inklinometrami ShapeArray. To łańcuchy, które pozwalają na o wiele większą odkształcalność calego ukladu pomiarowego – stwierdził Tomasz Ziętkowski.
Następnie Piotr Gilowski z firmy Allianz Polska przedstawił perspektywę firmy ubezpieczeniowej w kontekście bezpieczeństwa inwestycji budowlanych. Wyjaśnił, jaki jest zakres ubezpieczeń inżynieryjnych. Naszym celem współpracy z klientami jest minimalizacja prawdopodbieństwa wystąpienia zdarzeń szkodowych – powiedział.
Z danych firmy Allianz Polska wynika, że najczęstszą (26%) przyczyną szkód budowlano-montażowych są pożary i wybuchy.
Ostatni punkt programu to panel dyskusyjny pt. „Monitoring konstrukcji – niezbędny element bezpiecznej realizacji i eksploatacji inwestycji”. Moderatorami dyskusji zostali dr inż. Rafał Sieńko (Politechnika Krakowska) oraz dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW. W panelu udział wzięli: Leszek Bukowski (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), dr Maciej Durbas (KKG Legal Kubas Kos Gałkowski i Wspólnicy sp. k.), Maria Niewęgłowska (POMERANIA BROKERS sp. z o.o.) oraz Radosław Radoń (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, RZGW w Krakowie).
Zakończyła się I Konferencja „Bezpieczeństwo Konstrukcji Inżynierskich”. Dziękujemy wszystkim prelegentom, partnerom, sponsorom i uczestnikom. Zapraszamy za rok.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.