W realizacji wartej 1,4 mld zł netto inwestycji uczestniczy firma Terlan. Spółka poinformowała, że jej brygady prowadzą spawanie szyn na kilku odcinkach modernizowanych torów kolejowych, wykorzystując metodę termitową. Technologia ta pozwala na łączenie różnego typu szyn w bardzo wysokiej temperaturze, co zapewnia trwałość i niezawodność spoin.

Terlan tłumaczy, że proces spawania termitowego rozpoczyna się od przygotowania końców szyn: luzowane są mocowania, elementy są czyszczone i ustawiane z odpowiednim luzem. Następnie montowane są formy i podgrzewane końce szyn do temperatury około 1000°C. Do formy wstawiany jest tygiel z mieszanką termitową — zawierającą tlenki żelaza, czysty glin i dodatki stopowe — która zostaje zapalona. W wyniku reakcji chemicznej powstaje płynne żelazo, które wypełnia szczelinę między szynami. Po ostygnięciu spoiny są szlifowane i kontrolowane. Terlan podkreśla, że jest to szybka, trwała i skuteczna metoda łączenia szyn.

Modernizowany odcinek obwodnicy ma długość 70 km. Prace obejmują m.in. przebudowę torów i sieci trakcyjnej. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych potrwać ma do końca 2027 roku.

Przeczytaj także: Polska. Pierwszy na świecie drogowy most spawany na liście UNESCO?