Kraków przygotowuje budowę podziemnego zbiornika retencyjnego przy ul. Powiśle, który ochroni okolice Wawelu przed podtopieniami z kanalizacji ogólnospławnej podczas intensywnych opadów oraz ograniczy liczbę zrzutów burzowych do Wisły.
Fot. UM Kraków
Obiekt o pojemności 14 350 m³ będzie w pełni zautomatyzowany, bezobsługowy i niewidoczny na powierzchni. Nad nim powstanie nowa, zielona przestrzeń publiczna – odmieniony Plac Wielkiej Armii Napoleona. Miasto rozpoczyna proces jego przebudowy, zastępując dotychczasowy parking autokarowy reprezentacyjnym placem otwartym na bulwary wiślane. Projekt przewiduje dużą liczbę nowych drzew, nasadzeń i elementów sprzyjających retencji. Wprowadzone rozwiązania mają zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła i poprawić powiązanie przestrzeni z rzeką.
Centralnym punktem placu będzie przekształcony pawilon, w którym powstanie Muzeum Rzeki Wisły. W przestrzeni publicznej mają pojawić się również instalacje edukacyjne i ekspozycje związane z Wisłą.
Do 19 grudnia potrwają konsultacje społeczne dotyczące koncepcji zagospodarowania placu. Miasto zbiera oczekiwania i propozycje mieszkańców, które posłużą do opracowania finalnego projektu.
Przeczytaj także: Kraków inwestuje w retencję. W planach potężne zbiorniki i kanał odciążeniowy

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.