potencjalni najemcy szukają nieruchomości poza centrum miasta, głównie ze względu na niższe koszty utrzymania. Kolejni "przeprowadzają" swoje siedziby i oddziały poza stolicę. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy wertują lokalny rynek poz względem atrakcyjnych terenów inwestycyjnych.

Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe poza stolicą generowany jest przede wszystkim przez Business Process Offshoring (BPO). Międzynarodowe koncerny zlecają realizację wybranych działań tańszym firmom zagranicznym i przenoszą swoje 'back office' czy też 'call centres' do miast, które mają niższe koszty pracy, ale jednocześnie mają wykwalifikowaną kadrę pracowników.

Jak podaje Cushman&Wakefield, w Krakowie przybędzie w najbliższym czasie 400 tys. m2 powierzchni biurowej, a we Wrocławiu 580 tys. m2. Bardzo przyszłościowym rynkiem jest Łódź, gdzie przygotowywane są obecnie projekty biurowe o łącznej powierzchni 170 tys. m2. "Należy oczekiwać większego zainteresowania rynkami dotychczas mniej dostrzeganymi przez inwestorów. Duży potencjał drzemie w rynku biurowym, na którym już pojawili się pierwsi inwestorzy.

Centralne położenie i dobra komunikacja sprawiły, że Łódź staje się obecnie naturalnym kierunkiem rozwoju dla wielu renomowanych inwestorów, takich jak Philips, Bosch, Siemens i ostatnio Dell. Mając na uwadze zalety geograficzne i potencjał inwestycyjny Łodzi, podjęliśmy decyzję o rewitalizacji i rozbudowie dawnego Próchnika, który pod nazwą Cross Point (na zdjęciu) będzie oferował przyszłym najemcom 12,5 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej" - twierdzi Radosław Sieroń z Mermaid Properties .

Ze względu na ambitne plany ożywienia regionu i duży potencjał inwestycyjny Łodzi - oferta Cross Point z całą pewnością zapewni optymalne warunki dla rozwoju biznesu. Ponadto planowana budowa autostrad (A1, A2), międzynarodowe lotnisko i rozbudowa sieci szybkich połączeń kolejowych, są dodatkowymi atutami przybywających powierzchni biurowych w Łodzi. Warto też zwrócić uwagę na cenę najmu. W stolicy miesięczny czynsz za 1 m2 biura poza ścisłym centrum miasta przekracza 15 euro. Wynajęcie biura w innych miastach Polski jest tańsze - średnia stawka w centrach to 13-14 euro.