Hotel Burj al Arab stanowi część kompleksu wypoczynkowego "The Jumeirah Beach Resort". Budynek hotelu stoi na sztucznej wyspie położonej 280 m od plaży w Zatoce Perskiej. 321 m wysokości czyni go najwyższym budynkiem świata nie zawierającym pomieszczeń biurowych oraz najwyższym budynkiem hotelowym świata. Nie jest to jednak najwyżej umieszczony hotel - tytuł ten należy do Grand Hyatt w Szanghaju, zajmującego piętra 53-87 wieżowca Jin Mao Tower. Budowa Burdż al-Arab rozpoczęła się w roku 1994 i została ukończona w roku 1999. Przy jego budowie pracowało ok. 3 500 osób. Konstrukcja hotelu chroni go na wypadek trzęsienia ziemi, huraganów i innych zjawisk, mogących wywołać chwianie się budynku. Do 2005 r. był najbardziej luksusowym hotelem na świecie, do chwili otwarcia hotelu Hotel Emirates Palace w Abu Zabi, który odebrał mu ten tytuł.

Wszystkie przedmioty wyposażenia wnętrz hotelu Burj al Arab zostały specjalnie zaprojektowane lub wybrane dla tego hotelu. Najbardziej luksusowe apartamenty ociekają złotem i usłane są perskimi dywanami. Na wyposażeniu apartamentów znajduje się każdy wyobrażalny sprzęt poczynając od stołów bilardowych, saun, kilku wielkoformatowych ekranów telewizyjnych na komputerach z dostępem do niecenzurowanego internetu kończąc.

W hotelu jest kilkanaście restauracji, w tym jedna pod powierzchnią morza, tarasy widokowe, cała infrastruktura hydroterapii i fitness, wiszące ogrody, fontanny, kaskady, muzeum, biblioteka, lądowisko dla śmigłowców oraz kilkupiętrowe akwarium z kompletną, żywą rafą koralową.
Z tego wszystkiego można korzystać za niebagatelne 35 tys. dolarów od osoby za dobę. W cenie tej mieści się też mercedes z kierowcą do dyspozycji na czas pobytu, transport helikopterem na lotnisko. Na żądanie, goście otrzymują własnego kucharza i dodatkową ochronę. W przypadku rezygnacji z własnego kucharza, posiłki przygotowywane są wg indywidualnych zamówień i w porach dogodnych dla gościa. Proporcjonalnie na jednego gościa przypada tu sześciu pracowników. Niewątpliwie hotel Burj al Arab przekracza wyobrażenia o zamiłowaniu do przepychu i bogactwa.

W Dubaju wzniesiono dotąd 270 wieżowców, w tym około 60 ponad 100 metrowych. W trakcie budowy jest dalszych 328. Powstaje tu między innymi pierwszy na świecie podwodny hotel w kształcie futurystycznej łodzi podwodnej. Będzie się składał ze stacji lądowej, łączącego tunelu i podwodnego kompleksu wypoczynkowo mieszkalnego. Jak w lesie grzyby po deszczu, tak tutaj w Zatoce Perskiej wyłaniają się jedna po drugiej, sztuczne wyspy The Palm Islands. Są to wyjątkowe na skalę światową projekty budowlane, które podobnie jak Wielki Mur Chiński są widoczne z Księżyca.