Na szczycie najwyższego budynku w Europie – Lakhta Center, który powstaje w Sankt Petersburgu, zamontowano iglicę. Tym samym osiągnięta została jego docelowa wysokość – 462 m. Budowa nadziemnej części wieżowca trwała dwa i pół roku.
Montaż iglicy na szczycie najwyższego budynku w Europie - Lakhta Center. Źródło: YouTube/Lakhta Center
29 stycznia br. wieżowiec Lakhta Center osiągnął swoją wysokość konstrukcyjną i spodziewamy się, że cała konstrukcja kompleksu zostanie ukończona zgodnie z harmonogramem, a mianowicie do końca 2018 r. – powiedziała Elena Ilyukhina, dyrektor generalna Lakhta Center, członek zarządu Gazprom Neft PJSC.
Masa obiektu to ponad 670 tys. ton. Został on wzniesiony na terenie o podłożu zróżnicowanym pod względem geologicznym i bardzo wymagającym. Do wzmocnienia podłoża wykorzystano pale o średnicy 2 m, zainstalowane do głębokości 82 m.
Montaż iglicy. Fot. Lakhta Center
Oprócz wieżowca na końcowym etapie budowy powstaną jeszcze trzy obiekty kompleksu. Łączna ich powierzchnia wyniesie 400 tys. m2. W najwyższym budynku, nowym symbolu Sankt Petersburga, swoją siedzibę będzie mieć rosyjski gigant paliwowy – Gazprom.
Pod względem wysokości petersburski wieżowiec zdetronizował najwyższą dotychczas europejską budowlę, jaką była moskiewska Wieża Federacji (Башня Федерации), która ma 374 m.
Wysokość ta jednak jest nieznaczna, jeśli porównamy ją do kolosa powstającego w Dubaju. Ten ma mieć nawet 1300 m wysokości! Zakończenie budowy przewidziano na rok 2020.
Obecnie najwyższy obiekt na świecie to Burdż Chalifa, również znajdujący się w Dubaju. Ma on jednak „tylko” niecałe 830 m.
Z kolei, najwyższy budynek w Unii Europejskiej powstaje w Warszawie. Wieżowiec Varso Tower będzie mieć 310 m wysokości – o 4 cm więcej niż londyński The Shard. Budowa obiektu ma się zakończyć w 2020 r.
Przeczytaj także: W Warszawie powstaje najwyższy wieżowiec w UE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.