• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najwyższy budynek w Europie - Lakhta Center - osiągnął wysokość 462 m

Opublikowano: 28.01.2018
Petersburg , 28.01.2018

Z końcem stycznia na szczycie powstającego najwyższego budynku w Europie - Lakhta Center - zamontowano iglicę - tym samym obiekt osiagnął swoją docelową wysokość, 462 m. Jak powiedziała Elena Ilyukhina, dyrektor generalna Centrum Lakhta, "wieżowiec Lakhta Center osiągnął swoją wysokość konstrukcyjną i spodziewamy się, że cała konstrukcja kompleksu zostanie ukończona zgodnie z harmonogramem, a mianowicie do końca 2018 r. ".

Obiekt jest budowany w Petersburgu. To w nim znajdzie się siedziba giganta paliwowego – koncernu Gazprom. Oddanie kompleksu do użytku zaplanowano na rok 2018. Wówczas na liście najwyższych obiektów w Europie zajmie miejsce moskiewskiej Wieży Federacji (Башня Федерации), która ma 374 m. Dołączy również do grona 20 najwyższych budynków świata.

To będzie najwyższy budynek w Europie, a w nim siedziba Gazpromu

Budowa wieżowca Lakhta Center rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2015 r. Blisko rok później, w czerwcu 2016 r. osiągnęła wysokość 147 m i już wówczas był to najwyższy obiekt w Petersburgu. W lipcu 2016 r. pokonał najwyższe budynki w Belgii – Tour du Midi w Brukseli (150 m) i w Holandii – Maastoren w Rotterdamie (165 m). Dalej, w sierpniu wzbił się wyżej niż sięga szczyt Roche Turm Bau 1 w Bazylei w Szwajcarii (178 m), a zaraz potem – Turning Torso w Malmö w Szwecji (190 m). Na początku października 2016 r. petersburska budowla dogoniła najwyższy włoski wieżowiec UniCredit Tower w Mediolanie (218 m), a z końcem października osiągnęła wysokość warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki oraz najwyższego wieżowca we Francji, Tour First w La Défense, który ma obecnie 231 m wysokości.

TOP 20: najwyższe budynki w Europie

Przeczytaj także: Głębokie fundamentowanie na budowie najwyższego budynku na świecie