Partnerzy portalu

Arabia Saudyjska. Najwyższy budynek świata jednak powstanie

Opublikowano: 22-05-2024 Źródło: constructionreviewonline.com

Po latach opóźnień i zatrzymaniu budowy Jeddah Tower, prace budowlane wznowiono. W Arabii Saudyjskiej powstanie najwyższy drapacz chmur na świecie o wysokości kilometra. Zdetronizuje lidera, budynek Burj Khalifa w Dubaju, który ma 889 m.


Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company
  • Budowa Jeddah Tower pochłonie 1,2 mld dol.
  • Budową rozpoczęto w 2013 r. a wstrzymano po usunięciu głównego wykonawcy
  • Budynek ma być gotowy za cztery do pięciu lat

Jedno z wielkich przedsięwzięć w Arabii Saudyjskiej

Budowę Jeddah Tower, najwyższego budynku na świecie postanowiono wznowić w połowie maja, po latach przerwy. Po ukończeniu osiągnie wysokość prawdopodobnie nieco większą niż 1000 m. Będzie pierwszym drapaczem chmur, który osiągnie lub przekroczy kilometr. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach dużej inwestycji o wartości 20 mld dol. w pobliżu Morza Czerwonego. To jeden z megaprojektów prowadzonych w Arabii Saudyjskiej. Sama budowa wysokościowca pochłonie 1,2 mld dol. Obiekt zaprojektowała firma Adrian Smith + Gordon Gill Architecture z Chicago (Stany Zjednoczone). Wewnątrz zaplanowano luksusowe hotele, biura, mieszkania własnościowe i na wynajem krótkoterminowy. Aktualnie na placu budowy trwają prace ziemne.

Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company


Opóźnienia w budowie drapacza chmur

Drapacz chmur powstaje w Jeddah, głównym mieście portowym nad Morzem Czerwonym, drugim w kraju pod względem liczby ludności (3,75 mln). Większy jest Rijad z 7 mln mieszkańców. Budowę rozpoczęto w 2013 r. jednak wstrzymano ją po usunięciu generalnego wykonawcy Grupy Binladin i aresztowaniu prezesa firmy Bakr bin Ladena, przyrodniego brata Osamy bin Ladena, pod zarzutem korupcji.

Stan budowli po przerwaniu prac. Fot. Jeddah Economic Company Stan budowli po przerwaniu prac. Fot. Jeddah Economic Company

W 2019 r. planowano wznowienie robót budowlanych, ale pandemia COVID-19 pokrzyżowała te zamierzenia. Po odstąpieniu od robót około sześciu lat temu, w mieście stała niekompletna konstrukcja i szkielet budynku. Teraz prace mają nabrać tempa w ciągu roku.

Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company

Powstanie budynek dwukrotnie wyższy od Empire State Building

Jeśli nie dojdzie do kolejnych perturbacji, Jeddah Tower (czy Burj Jeddah), będzie o ponad 120 m wyższy od aktualnego rekordzisty, wybudowanej w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Burj Khalifa, wieży liczącej 889 m. Budynek będzie dwukrotnie wyższy od nowojorskiego Empire State Building i jedenastokrotnie od Statuy Wolności. Trzykrotnie przekroczy najwyższy biurowiec w Unii Europejskiej, Varso Tower w Warszawie, który liczy 230 m do tarasu, a 310 m z iglicą.

Wewnątrz drapacza chmur znajdzie się największa na świecie platforma widokowa, a także jeden z najszybszych systemów 59 wind. Będzie przewoził gości z prędkością ponad 10 m/s.

Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company Wizualizacja Jeddah Tower. Źródło: Jeddah Economic Company

Budowa w ramach rozwoju gospodarki poza ropą naftową

Obiekt zaprojektowano jako „trzy płatki”, by stworzyć optymalną przestrzeń mieszkalną i widoków z okien. Zwężająca się u góry wieża ogranicza napór wiatru na dużych wysokościach. Arabia Saudyjska liczy, że inwestycja wpłynie na rozwój rynku turystycznego, szczególnie luksusowego, a także zapewni liczne miejsca pracy. Budowa najwyższego drapacza chmur wpisuje się w szerszą koncepcję Saudi Vision 2030, która ma doprowadzić do dywersyfikacji saudyjskiej gospodarki, opartej na przychodach z wydobycia ropy naftowej. Ma wzmocnić takie sektory, jak zdrowie, edukacja i turystyka. Kraj chce się pozycjonować jako jeden z głównych graczy gospodarczych na arenie międzynarodowej. Liczy, że stanie się to przed mistrzostwami świata w piłce nożnej w 2034 r.

Rząd Arabii Saudyjskiej przewiduje ukończenie konstrukcji w ciągu najbliższych czterech do pięciu lat. W nadchodzących tygodniach ma zostać wybrany nowy wykonawca.

Przeczytaj także: Nowe Centrum Warszawy. Sześć firm chętnych do przebudowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!