W tej chwili najbardziej rozbudowany program rozbudowy kolei wdrażają w życie Chiny. W tyle nie chcą pozostawać również Indie czy Arabia Saudyjska, które kontynuują prace rozwojowe nad wyznaczonymi trasami. Nawet Stany Zjednoczone, w których przez długi okres czasu przewozy pasażerskie były marginalizowane, w ramach pakietu antykryzysowego stworzyły ambitny plan budowy siatki szybkich połączeń kolejowych.

W Europie, szczególnie w jej zachodniej części, pojawiają się ambitne plany dalszego rozwoju sieci kolejowej. Francja zamierza zwiększyć o 500 km długość linii dużych prędkości,
Niemcy także cały czas inwestują w kolej, choć niekoniecznie w szybkie pociągi. Wielka Brytania do końca roku planuje stworzyć raport dotyczący budowy szybkich połączeń kolejowych, również Hiszpania prawdopodobnie w celu pobudzenia gospodarki zwiększy dynamikę rozwoju sieci kolei dużych prędkości. Jak na tym tle wypada Polska? Raczej dość słabo, biorąc pod uwagę fakt, że budowa tzw. Ygreka, czyli naszej linii dużych prędkości, to na razie dość odległa i niepewna przyszłość.