• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Którędy prowadzić będą trasy Pychowicka i Zwierzyniecka w Krakowie?

Opublikowano: 26-03-2021 Źródło: ZDM Kraków

Budowa brakujących elementów III obwodnicy Krakowa to jeden z najbardziej elektryzujących społeczność miejską tematów. O trzech kluczowych trasach – Łagiewnickiej, Zwierzynieckiej i Pychowickiej – mówiło się w stolicy Małopolski od lat, ale dopiero niedawno inwestycja weszła w etap realizacji. Pierwsza trasa już się buduje, a co z kolejnymi? Ich projektant przedstawił trzy wstępne warianty budowy. Jaki może być przebieg tych odcinków?


Kraków-Przegorzały. Fot. Peter Brewer / Adobe Stock Kraków-Przegorzały. Fot. Peter Brewer / Adobe Stock
  • Trasy Pychowicka i Zwierzyniecka – wraz z budowaną Trasą Łagiewnicką – utworzą jeden z brakujących odcinków III obwodnicy Krakowa
  • Rozważane są różne warianty przebiegu obu tras, uwzględniające m.in. budowę mostu przez Wisłę oraz tunelu drogowego pod rzeką
  • Gdyby zdecydowano się na budowę Trasy Pychowickiej z podwodnym tunelem, obiekt ten byłby najdłuższym miejskim tunelem drogowym w Polsce (dł. 2,4 km)

Planowany fragment obwodnicy Krakowa ma połączyć dzielnice Podgórze i Krowodrza oraz odciążyć miejskie drogi, przede wszystkim ruchliwe Aleje Trzech Wieszczów. Największym wyzwaniem w realizacji tego projektu infrastrukturalnego jest pokonanie przeszkód stojących na planowanej trasie nowej drogi – Wisły oraz wzgórza św. Bronisławy.

Trasa Pychowicka – tunel czy most?

Jeśli chodzi o Wisłę, kierowcy będą mogli przekroczyć ją planowanym w ramach budowy Trasy Pychowickiej mostem lub tunelem.

W przypadku obiektu mostowego rozważane są warianty, które różnią się układem węzła w rejonie ul. Tynieckiej i węzła Przegorzały (po przekroczeniu rzeki), natomiast łączą je tory, a właściwie linia tramwajowa, która prowadziłaby od ul. Grota-Roweckiego do rejonu drugiego węzła.

Wariant tunelowy jest problematyczny. Obiekt, który mógłby swój początek mieć pod ul. Grota-Roweckiego, musiałby powstać na takiej głębokości (pod Wisłą), że niemożliwe byłoby poprowadzenie tam linii tramwajowej w kierunku Przegorzał (nie pozwala na to dopuszczalne dla linii pochylenie podłużne). Dodatkowo, należałoby zapomnieć wówczas o połączeniu z Trasą Pychowicką ul. Tynieckiej; o sprawnym przeprawieniu się przez Wisłę nową drogą nie mogliby też myśleć ani piesi, ani rowerzyści.

Trasa Zwierzyniecka – tunel we wszystkich wariantach

Tunel jest za to zdecydowanym faworytem jako rozwiązanie problemu przekroczenia przeszkody w ciągu przyszłej Trasy Zwierzynieckiej. Pojawia się w projektach każdego z wariantów przejścia pod wzgórzem św. Bronisławy.

W pierwszym obiekt miałby dwie nitki, które przeznaczony byłyby tylko dla samochodów, zmierzających w stronę ul. Zarzecze.

W drugim mowa jest o trzech nitkach – dwóch dla samochodów i jednej dla tramwaju. Obiekt znalazłby się pod ul. Armii Krajowej, a sama linia zostałaby wyprowadzona na ul. Balicką, gdzie włączyłaby się do ruchu w jej układzie drogowym.

Trzeci wariant zależy od decyzji ws. tunelu pod Wisłą w ciągu Trasy Pychowickiej – byłby on bowiem kontynuacją tej opcji. Po minięciu rzeki droga poprowadzona byłaby tak jak w pierwszym wariancie Trasy Zwierzynieckiej z drobną korektą przebiegu pod samym wzgórzem.

Przegorzały – hub komunikacyjny

Bardzo ważnym miejscem na mapie przyszłej inwestycji są Przegorzały, nazywane w projekcie hubem komunikacyjnym, czyli miejscem przesiadkowym obsługującym w tym przypadku całą zachodnią część Krakowa wraz z ruchem turystycznym. W planach jest tu budowa m.in. parkingu dla autobusów turystycznych, park&ride dla aut osobowych oraz pętli dla autobusów aglomeracyjnych, a także pętli dla tramwajów jadących w kierunku ul. Grota-Roweckiego (pierwszy wariant) lub ul. Balickiej (drugi wariant).

Węzeł Przegorzały to także strategiczny punkt dla połączenia tego rejonu z Salwatorem. Na wysokości klasztoru norbertanek miałaby tu wziąć początek nowa linia tramwajowa, która stanie się jednym z najważniejszych elementów Trasy Zwierzynieckiej. Plan jest taki, by tory częściowo poprowadzić po własnym śladzie, a częściowo wspólnie z ruchem samochodowym.

Ten układ drogowy będzie układem zmiennym, będzie to układ 2x2 na odcinku między mostem Zwierzynieckim a węzłem w Przegorzałach, natomiast na pozostałym odcinku od węzła w Przegorzałach do ulicy Mirowskiej będzie to układ 2x1 – wyjaśnia Krzysztof Migdał, inżynier kontraktu i członek zarządu Trasy Łagiewnickiej S.A.

Przedstawione warianty trafią teraz do jednostek zaangażowanych w powstanie dokumentacji ze strony miasta, a także m.in. do wojska, które je zaopiniują, a następnie dojdzie do konsultacji społecznych.

Obwodnice Krakowa. Źródło: Trasa Łagiewnicka Obwodnice Krakowa. Źródło: Trasa Łagiewnicka

Za opracowanie koncepcji tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej odpowiadają firmy MP z Krakowa oraz Mosty Katowice. Umowa z konsorcjum podpisana została we wrześniu ub.r., a kontrakt warty jest prawie 9,69 mln zł. Wykonawca ma obowiązek przedstawić projekty w dwóch odrębnych zadaniach. Pierwsze obejmuje odcinek Trasy Pychowickiej od końca zakresu budowy Trasy Łagiewnickiej przy ul. Grota-Roweckiego do ul. Księcia Józefa. Drugie zadanie dotyczy fragmentu Trasy Zwierzynieckiej od ul. Księcia Józefa do Ronda Ofiar Katynia. Czas na realizację umowy konsorcjum ma do jesieni 2023 r.

Trasa Pychowicka ma mieć 2,1 km długości, natomiast Trasa Zwierzyniecka – 4,6 km, z czego ponad połowa (2,4 km) miałaby przebiegać w tunelu. Byłby to najdłuższy miejski tunel w Polsce. Wraz z budowaną obecnie Trasą Łagiewnicką staną się jednym z najważniejszych elementów III obwodnicy Krakowa, której długość ma wynieść 30 km.

Zobacz także nasz TEMAT SPECJALNY: TRASA ŁAGIEWNICKA

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia