• PKP PLK wspólnie z litewskimi partnerami będą współpracować przy projekcie Rail Baltica
  • W państwach bałtyckich linia połączy Wilno, Kowno i Tallin
  • Polska część inwestycji ma się zakończyć w 2027 r.

Podczas wideokonferencji ustalono zakres współpracy. Obejmie on m.in. harmonizację wymagań technicznych dla systemów na budowanym szlaku i wymianę doświadczeń.

Polskie doświadczenia dla Litwy

Możemy podzielić się doświadczeniem z partnerami z Litwy i RBRail w zakresie przygotowywania i opracowania zamówień oraz w sprawach wymagań technicznych dla systemów energetyki i sterowania ruchem kolejowym. Wykonaliśmy już na terenie Polski prace na jednej trzeciej długości linii. W najbliższym czasie przystępujemy do realizacji odcinka Czyżew–Białystok i stacji Ełk. Planujemy zakończenie budowy linii na terenie Polski i uzyskanie docelowych parametrów do 2027 r. – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.


Litewska spółka RBRail zamierza na obszarze państw bałtyckich realizować projekt oddzielnie dla branż torowej, energetycznej i sterowania ruchem kolejowym. Współpraca ma sprawić, że systemy kolejowe po obu stronach granicy będą kompatybilne. Przejazdy transgraniczne w Trakiszkach (jedyne kolejowe przejście między Polską a Litwą) mają się odbywać w sposób płynny i niezakłócony.

Rail Baltica w Polsce

W Polsce wybudowano 66 km linii kolejowej (Warszawa–Sadowne Węgrowskie) z około 350 km planowanych na terenie kraju. Trwają prace między Sadownem Węgrowskim a Czyżewem: nad Bugiem postawiono dwa mosty, gotowe są już perony. Za kilka miesięcy rozpoczną się roboty na odcinku Czyżew-Białystok. Kompleksowo zmodernizowane zostaną stacje w Czyżewie, Szepietowie, Łapach, Białymstoku i 15 pozostałych przystanków. Poziom bezpieczeństwa zwiększy 10 nowych mostów kolejowych, ponad 30 skrzyżowań dwupoziomowych i przejść podziemnych. W kolejnych latach prowadzone będą prace na odcinkach Rail Baltica z Białegostoku do Ełku i dalej do granicy państwa w Trakiszkach – informują PKP PLK.

Transeuropejski korytarz

Rail Baltica w Polsce będzie częścią korytarza transeuropejskiego łączącego Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię. To jeden z priorytetowych projektów Unii Europejskiej, na który składa się m.in. modernizacja szlaku kolejowego od Warszawy przez Kowno i Rygę do Tallinna. Realizacja przedsięwzięcia zwiększy liczbę połączeni, podniesie poziom bezpieczeństwa i komfortu podróży. Lepsze warunki będą miały też pociągi towarowe. W Polsce inwestycja obejmuje linię od Warszawy przez Sadowne–Czyżew–Białystok–Ełk–Trakiszki (granica z Litwą) o długości około 350 km.

Przeczytaj także: Modernizacja linii kolejowych na północnym Mazowszu