• Wartość przebudowy stacji Warszawa Zachodnia wynosi 1,94 mln zł netto
  • To największy pasażerski węzeł kolejowy w Polsce
  • Zakończenie inwestycji zaplanowano na II połowę 2023 r.

Wielki węzeł komunikacyjny

Według PKP PLK warszawska stacja stanie się najnowocześniejszym węzłem kolejowym w Polsce, a pasażerom zapewni usługi na najwyższym poziomie. Podniesie się też poziom zarządzenia ruchem kolejowym. Sama przebudowa ma dać pracę około 500 osobom.

Przez Warszawę Zachodnią przejeżdża średnio 1000 pociągów na dobę. Z tej perspektywy jest największym węzłem kolejowym w kraju. Przyjmuje składy wszelkich rodzajów, od aglomeracyjnych i regionalnych, po dalekobieżne krajowe i międzynarodowe. Jej przebudowa to element modernizacji linii średnicowej.

 Codziennie tysiące pasażerów kolei aglomeracyjnej i dalekobieżnej zyska atrakcyjne podróże i sprawne połączenia z komunikacją miejską. Warszawa Zachodnia będzie dostosowana do potrzeb wszystkich pasażerów. Nowe możliwości stacji zwiększą rolę kolei w systemie komunikacji Warszawy, woj. mazowieckiego i Polski – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Nowa infrastruktura, podziemny dworzec

Przebudowa torowiska obejmie wymianę i przebudowę sieci trakcyjnej, 30 km torów oraz 130 rozjazdów. Po modernizacji będzie możliwy przejazd pociągów z linii obwodowej na linię radomską i stworzenie bezpośrednich połączeń Piaseczno–Legionowo i Legionowo–Lotnisko Chopina.


Podwyższone i poszerzone zostanie istniejące przejście podziemne, zostanie połączone z poczekalnią i obszarem kas biletowych oraz przedłużone do peronu nr 8 przy linii obwodowej. Stanie się rozległym dworcem podziemnym. W ramach prac powstanie też kładka łącząca Wolę i Ochotę.

Wszystkie perony zostaną zadaszone. Przewidziano ruchome schody i windy przystosowane do przewozu wózków i rowerów. Stacja będzie w pełni dostępna dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Czytelne oznakowanie oraz system informacji pasażerskiej ułatwią korzystanie z kolei. Dodatkowy peron od strony ul. Tunelowej zwiększy możliwości kursowania pociągów – informują PKP PLK.

Bez zatrzymywania ruchu kolejowego

W trakcie robót budowlanych nie zostanie zatrzymany ruch pociągów i obsługa pasażerów. Wykonawca najpierw zbuduje przejście podziemne od strony linii obwodowej (peronu 8), następnie przygotuje lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym oraz nowy peron od strony ul. Tunelowej, a także wybuduje kładkę po wschodniej stronie stacji. W ten sposób, podczas przebudowy istniejącego przejścia podziemnego podróżni nie stracą dostępu do peronów. Prace torowe zaczną się od ul. Tunelowej i będą kontynuowane w kierunku Al. Jerozolimskich. Całe przedsięwzięcie zakończy się w II połowie 2023 r.

Roboty na stacji realizowane są w ramach projektu POIiŚ 5.1-13 „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia–Warszawa Zachodnia", który ubiega się o dofinansowanie ze środków POIiŚ do 85% wydatków kwalifikowanych oraz projektu POIiŚ „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą”.

Przeczytaj także: Rail Baltica: gigantyczna inwestycja kolejowa za 3,3 mld zł