PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) kończą modernizację krakowskiego odcinka linii E30 w kierunku Katowic. Przebudowano przystanek i stację, zmodernizowano wiadukty, zbudowano nowy przystanek Kraków Bronowice.
Kraków Bronowice. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
- Modernizacja krakowskiego odcinka szlaku kolejowego do Katowic kosztowała 250 mln zł
- W jej ramach wybudowano przystanek Kraków Bronowice
- Codziennie będzie się na nim zatrzymywać ponad 130 składów
Wartość krakowskiej inwestycji PKP PLK wynosi 250 mln zł. W jej ramach przebudowano przystanek Mydlniki Wapiennik i stację Kraków Mydlniki. Na ulicami Zielony Most, Godlewskiego i mjr Łupaszki zmodernizowano wiadukty kolejowe, wybudowano bezkolizyjny przejazd samochodowy pod torami przy ul. Rydla. Wymieniono tory, rozjazdy, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.
130 pociągów na przystanku
Z nowego przystanku Kraków Bronowice pociągi jeżdżą w kierunku Katowic, Rzeszowa, Krzeszowic, Oświęcimia, Trzebini, Wieliczki, Wodzisławia Śląskiego, oraz Krakowa Głównego i Kraków Airport. Codziennie będzie się tam zatrzymywać ponad 130 składów. Do centrum miasta dojazd trwa około 7–8 min, a na lotnisko 10 min.
Z efektów Krajowego Programu Kolejowego korzystają już mieszkańcy Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Lublina i Lubina oraz mniejszych miejscowości w całej Polsce. Kolej staje się coraz bardziej dostępnym i atrakcyjnym środkiem komunikacji. Kraków Bronowice to kolejny nowy przystanek w aglomeracji, który zwiększa dostępność podróżnych do kolei – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.
Nowoczesny obiekt
Przystanek Kraków Bronowice ulokowano przy ul. Armii Krajowej, w miejscu gdzie krzyżują się linie kolejowe w kierunku krakowskiego lotniska i Katowic. Zbudowano tu cztery perony. Platformy zlokalizowane na dwóch różnych wysokościach połączone są przejściem podziemnym, w którym przewidziano lokale usługowe. Dogodny dostęp do pociągów zapewniają schody ruchome i windy. Dzięki ścieżkom naprowadzającym i nawierzchni o zróżnicowanej strukturze przystanek jest dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na perony można dostać się trzema wejściami – od strony ul. Armii Krajowej, Radzikowskiego i Bronowickiej – informują PKP PLK.
Wartość projektu „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb” wynosi 250 mln zł. Przedsięwzięcie otrzymało dofinasowanie unijne z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Przeczytaj także: Lubelszczyzna: do 2027 r. przybędzie linii kolejowych i połączeń
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.