• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Hydroizolacja bitumiczna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Opublikowano: 02-03-2021 Źródło: zewnętrzne

Wykonanie izolacji przeciwwodnej jest kluczowym elementem prac budowlanych. Zabezpieczenie przed destrukcyjnym działaniem wody stosowane jest zarówno podczas stawiania budynków, jak i wykonywania nawierzchni drogowych oraz budowy obiektów inżynieryjnych. Aby jednak hydroizolacja spełniała swoją rolę, przy wyborze konkretnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na jego parametry. Jakie cechy powinna mieć masa, by praca z nią była nie tylko sprawna, ale i efektywna?


Fot. Quality Studio Fot. Quality Studio

Infrastruktura drogowa i kolejowa są szczególnie narażone na destruktywne działanie wody – zarówno gruntowej, jak i opadowej. Bez zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia nawierzchnia bądź ustrój nośny obiektu mogą ulec szybkiemu zniszczeniu i wymagać remontu nawet przed upływem okresu gwarancji. Jednak długofalowe skutki braku zastosowania hydroizolacji to nie wszystko. Równie istotne jest to, czy materiał „współpracuje” z wykonawcą na placu budowy. Czy jego wykorzystanie przyspiesza, czy raczej opóźnia prace? Czy aplikacja materiału hydroizolacyjnego jest szybka i nieskomplikowana, czy sprawia pracownikom trudności? Wreszcie – czy nanoszenie produktu może odbywać się w każdych warunkach, czy jest w jakiś sposób ograniczona?

System hydroizolacji bitumicznej powinien być przede wszystkim elastyczny i mostkować wszelkie rysy, nie tylko w typowych warunkach atmosferycznych, lecz także w ujemnych temperaturach. Dobrze, by odznaczał się wysoką przyczepnością do różnego typu materiałów, w tym podłoży matowo-wilgotnych. Dodatkowym atutem jest brak konieczności wyrównania drobnych nierówności, a także możliwość zastosowania zaprawy nie tylko na powierzchniach poziomych, ale i pionowych. Dzięki temu wykonawca prac nie musi zamawiać dwóch odrębnych produktów, co znacząco wpływa na logistykę, a często także koszt robót. Dużym ułatwieniem dla pracowników zaangażowanych w wykonanie izolacji jest również łatwa aplikacja. Tu istotny jest nie tylko dobór składników (im prościej je wymieszać, tym lepiej), ale też czas, jaki trzeba poświęcić na odpowietrzenie masy (im jest krótszy, tym szybciej będzie można rozprowadzić zaprawę po powierzchni). 

Dla wykonawcy, odpowiedzialnego za sprawne wykonanie zleconego zadania, szczególnie ważne jest tempo pracy. Przyspieszenie, spowodowane wyborem odpowiedniego rozwiązania czy technologii, jest nieocenioną wartością, szczególnie w obliczu niełatwych do przewidzenia sytuacji (jak choćby tzw. siła wyższa) czy trudnych warunków atmosferycznych, które mogą opóźniać prace. Dlatego dobrze, by kolejne etapy robót mogły postępować po sobie jak najszybciej. 

Jak wskazuje Andrzej Pawłowski, dyrektor handlowy Hufgard Polska, chodzi przede wszystkim o możliwość sprawnego obciążenia powierzchni kruszywem. W przypadku BituCret*, systemu elastycznej hydroizolacji bitumicznej, który oferuje firma, jest to możliwe już po około godzinie od aplikacji masy. W sprzyjających warunkach system izolacji może być ułożony już po 24 godzinach od zakończenia betonowania.

Fot. Quality Studio Fot. Quality Studio

Zwracając uwagę na cechy wybranego systemu hydroizolacji bitumicznej i wybierając rozwiązanie, które najlepiej odpowiada potrzebom wykonawcy i konkretnej inwestycji, możemy znacząco usprawnić jej realizację. Docelowo zaś – poprzez zabezpieczenie nawierzchni czy obiektu – wydłużyć czas i jakość ich użytkowania.

Zobacz galerię!

Fot. Quality Studio Fot. Quality Studio

 

...i materiał filmowy

Fot. Quality Studio Fot. Quality Studio

 

* BituCret – trójskładnikowa, bezrozpuszczalnikowa i chemoutwardzalna masa asfaltowo-polimerowa – to system przeznaczony do wykonywania ciągłej, elastycznej izolacji przeciwwodnej na podłożach betonowych, np. pomostach kolejowych i tramwajowych obiektów mostowych oraz na przepustach, a także na korytach balastowych w infrastrukturze kolejowej. Nie wymaga gruntowania, tworzy membranę bezszwową i charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do wielu rodzajów materiałów: betonu, stali, kamienia i żywic. Produkt posiada Krajową Ocenę Techniczną Nr IBDiM-KOT-2020/0467 wydanie 1.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia